Artık özgürlük zamanı

Dünya Haberleri —

Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kürt Sorununa Çözüm Platformu eylemleri

Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kürt Sorununa Çözüm Platformu eylemleri

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle yeni bir uluslararası kampanyanın startı verildi. Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kürt Sorununa Çözüm Platformu, dün 30’a yakın ülkede 74’ü aşkın merkezde yaptığı basın açıklamaları, eylem ve etkinliklerle hamleyi başlattı. 
  • Dünyanın dört bir yanından farklı halklar ve Kürtlerin ortak talebi şu oldu: “Derhal Kürt lider Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüşmesine izin verilmeli ve nihayetinde Kürt sorunun siyasi çözümünde rol oylayabilmesi için serbest bırakılmalı.” 


Uluslararası Öcalan’a Özgürlük Kürt Sorununa Siyasi Çözüm Kampanyası, toplumsal hareket, siyasi parti, belediye, sendika, aktivist, aydın, sanatçı, dünya çapında milyonlar Kürt ve dostunu ortak bir amaç etrafında birleştirdi. 
Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kürt Sorununa Çözüm Platformu’nun çağrısıyla, 9 Ekim Komplosu’nun 25. yıl dönümünde yeni bir uluslararası kampanyanın startı verildi. “Önder Apo’ya özgürlük Kürt sorununa çözüm” hamlesinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 74’üncü yaşı vesilesiyle dünyanın dört bir yanında 74 ayrı merkezde eş zamanlı yapılması planlanıyordu. Ancak kampanyaya ilgi büyüdü ve  basın toplantıları, eylem ve etkinliklerin yapıldığı merkezlerin sayısı 100’ü aştı. Fransa, Belçika, Almanya, Avusturya, İtalya, İspanya, İsviçre, İsveç, İngiltere, İrlanda, Hollanda, Danimarka, Norveç, Kıbrıs, Yunanistan’dan okyanus ötesinde Avustralya, Arjantin, Kolombiya, Ekvator’a, Kenya, Japonya, Hindistan, Bangladeş, Doğu Timor ve Filipinler’e kadar dünyanın dört bir yanında açıklamalar yapıldı. 

Çözüm için Öcalan’a özgürlük
Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi, CPT gibi kurumların bulunduğu Strasbourg’da merkezi ve kitlesel bir basın açıklaması yapılırken; Berlin, Brüksel, Paris, Viyana’nın da bulunduğu 6 ulusal parlamento, konsey, belediye, tiyatro salonu ve kent merkezleri adres olarak seçildi. Kürt dostlarının öncülüğünü yürüttüğü dün gün boyu devam eden açıklamalara parlamenterler, yazarlar, sanatçılar, sendikalar, sivil toplum örgütleri, kadın ve gençlik hareketleri gibi farklı çevreler katılarak, Türkiye’nin yüzyıllık Kürt soruna adil ve demokratik bir siyasi çözüm için Kürt Halk Önderi Öcalan’a özgürlük istendi. 

Çağımızın krizlerine alternatif
Kürt sorununun ve ve Öcalan’ın Kürt sorununa ilişkin çözümleri uluslararası olduğu için uluslararası bir kampanya başlatıldığının altı çizilen açıklamada, “Öcalan’ın Kürt sorununa getirdiği siyasi çözüm çerçevesi Türkiye ve komşu ülkelerdeki yüzyıllık savaş ve zulmü sona erdirebilir. Onun çözümlerinin çerçevesini oluşturan evrensel teoriler, eşitsizliğin artmasından iklim değişikliğine ve sisteme karşı artan hayal kırıklığından faydalanan aşırı sağcı otokratların yükselişine kadar, çağımızın büyük krizlerine alternatif arayan her yerdeki insanlar için bir model olabilir” denildi. 

Korktuğu için tecritte tutuyor
“Öcalan, Kürt sorununun çözümü için siyasi bir sürece katılma ve fikirlerini geliştirmeye devam etme özgürlüğüne sahip olduğunda, sonuç hepimiz için daha fazla özgürlük ve daha fazla barış olacaktır” vurgusu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ne yazık ki, Türkiye'deki otoriter liderlik bunu biliyor ve bu senaryodan büyük korku duyuyor ve bu nedenle, uluslararası toplumun desteğiyle, iktidarını korumak ve bitmek bilmeyen savaşlarını uzatmak için Öcalan'ı yaklaşık üç yıldır tecrit altında tutuyor.”

Tecrit işkencesi sürüyor
Türk devletinin işgal saldırıları ve muhaliflere yönelik baskılara dikkat çekilen açıklamada, Ortadoğu halklarının ve dünyanın siyasi bir çözüme her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu kaydedildi. Öcalan’ın güvenliği ve sağlığından her zamankinden daha fazla endişe duyulduğunun altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tecrit uluslararası alanda bir işkence biçimi olarak kabul edilmektedir. Bu işkence biçiminin üç yıl boyunca devam etmesi son derece tehlikelidir. Öcalan'ın akıbeti hakkında, son zamanlarda sahte iddialarla görüşmeleri engellemek için 'disiplin cezaları’ verildiği ve ölüm tehditleri aldığı iddiaları dışında hiçbir şey bilmiyoruz.

Bu durum sürdürülemez 
Bu nedenle aşağıdaki taleplerde bulunuyoruz: “Derhal Kürt lider Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüşmesine izin verilmeli ve nihayetinde Öcalan Türkiye’nin onlarca yıllık Kürt sorununa adil ve demokratik bir siyasi çözüm bulunmasında rol oynamasına imkan tanıyacak koşullar altında serbest bırakılmalı.” HABER MERKEZİ