Asıl muhatabımız Türkler

Erol Katırcıoğlu

Erol Katırcıoğlu

  •  Özgür yaşamak isteyen başta Türkler olmak üzere herkesin, Kürtlerin haklarının iadesini savunması gerektiğini söyleyen Prof. Erol Katırcıoğlu, şunların altını çizdi:
  •  “Kürt sorununu çözersek Türkiye demokratikleşir, çözülmezse de daha faşizan yöne doğru evrilir. Bence burada asıl muhatabımız Türkler. 
  •  Eğer Filistinlilerle empati yapabiliyorsanız Kürtlerle niye yapamıyorsunuz? Demokrasi isteniyorsa bu halkın taleplerini yerine getirmek Türkiye’nin mecburiyetidir.” 

“Barışa Çağrı” deklarasyonu imzacılarından Erol Katırcıoğlu, “Sorunların çözümü için Öcalan dinlenmeli. Türkiye halklarından birisi olarak söylüyorum. Yaşadığımız yüzyılda Öcalan kadar bu meselelere kafa yormuş başka bir insan yok. Dolayısıyla onu dinlemek, düşüncelerini almak lazım” dedi

İstanbul'daki “Barışa Çağrı” deklarasyonunun imzalan gazeteci, siyasetçi, aydın ve yazarların da olduğu 78 isim isim arasında yer alan Prof. Erol Katırcıoğlu, Kürt sorununun çözümü için gerekli adımların atılması gerektiğini vurguladı. Katırcıoğlu, "Türkiye’nin demokrasiyle olan ilişkisi, Kürtlere ne olacağıyla doğrudan bağlantılı” dedi. Türkiye’de demokrasinin olmadığına dikkat çeken Katırcıoğlu, toplumsal özgürlüğün ise iktidar kontrolünde olduğu ve iktidarın onayı ölçüsünde kullanılabilen bir hak haline dönüştüğünü söyledi. Katırcıoğlu, “Bu ülkede gerçekten özgür yaşamak isteyen başta Türkler olmak üzere herkesin, kendi kardeşleri olduğunu söyledikleri Kürtlerin sorununu çözmesi lazım. Kürt sorununu çözersek Türkiye demokratikleşir, çözülmezse de daha faşizan yöne doğru evrilir. Bence burada asıl muhatabımız Türkler. Eğer bugün Filistinlilerle empati yapabiliyorsanız, Kürtlerle niye yapamıyorsunuz? Bu halk talepleri olan bir halk. Dolayısıyla eğer ülkede demokrasi isteniyorsa, bu halkın taleplerini yerine getirmek Türkiye’nin mecbur olduğu bir şeydir” şeklinde konuştu.

Çözüm için Öcalan’ı dinlemeli

Türkiye’de sorunların çözümü noktasında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın önemli bir aktör olduğunu vurgulayan Katırcıoğlu, şunları dile getirdi: “Sorunların çözümü için Öcalan dinlenmeli. Türkiye halklarından birisi olarak söylüyorum. Çünkü Öcalan gerçekten bunu hakkeden bir kişilik. Yaşadığımız yüzyılda onun kadar bu meselelere kafa yormuş başka bir insan yok. Dolayısıyla onu dinlemek, düşüncelerini almak lazım.” 

Katırcıoğlu, Kürt halkının çıkarlarını düşünen ve Kürt halkının özgürleşmesini sağlayacak olan görüşmelerin bir an önce başlaması gerektiğini söyledi.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.