Avrupa'da halklar 1 Mayıs'ı kutladı

Diaspora Haberleri —

2 Mayıs 2021 Pazar - 15:36

  • Avrupa’nın birçok kentinde, farklı halkların buluşmasıyla 1 Mayıs kutlandı, kapitalizme karşı ortak mücadelenin büyütülmesi kutlamaların ana vurgusu oldu.

 

1 Mayıs kutlamalarının en yoğun gerçekleştiği ülke Almanya oldu. Başkent Berlin’de Devrimci Sınıf Bilinçli Hareketler Platformu’nun çağrısıyla birçok örgüt ile çevrenin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi, devrimci dayanışmanın önemini anlatan bildiler dağıtıldı.

foto: MUHAMMED KAYA

Eylemde, Covid-19 virüsünü kapitalizmin fırsata dönüştürdüğü, işçilerin, emekçilerin açlık ve yoksullukla terbiye edilmek istendiği vurgulandı. Yürüyüş kortejinin en coşkulu olduğu yer ise Kürt örgütleri ile Türkiye’yi devrimci örgütlerin bulunduğu kortejdi. Canlı bir kitlenin olduğu kortejde sık sık enternasyonalist dayanışmayı yükseltme çağrısı yapıldı.

Münih kentinde de sendikalar, Kürtler ve enternasyonalistler 1 Mayıs vesilesiyle bir yürüyüş düzenledi. Kent merkezinde bir araya gelen yürüyüşçüler, YPG, YPJ bayrakları taşıdı, Antifa grupları ise renkli dumanlarla görsel bir gösteri yaptı.

Kassel’de Kürdistanlı ve enternasyonalist gençler, birçok sendika ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla 1 Mayıs kutlandı. Eylemde YPG ve Antifa bayraklarının yanı sıra Almanya’da keyfi kanunlarla yasaklanan PKK bayrağı da taşındı.

Alman hükümeti protesto edildi