Avrupa’ya iltica akını

Dünya Haberleri —

.

.

  • İç siyasette devleti ve milleti ile vatan, millet, Sakarya edebiyatı yapan Türkler, Avrupa ülkelerine iltica yarışına girdi. Yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 102 artan iltica başvurusu sayısı 801 bin 459 oldu. 

Die Welt gazetesinin haberine göre Türkiye'den 29 Avrupa ülkesine yapılan iltica başvuruları yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 102 oranında arttı. Haberi, Avrupa Birliği İltica Ajansı'nın (EUAA) henüz yayınlanmamış ancak Avrupa Birliği Komisyonu'na sunulmuş güvenilir bir raporuna dayandıran gazete, 3 Ekim tarihine kadar 27 Avrupa Birliği ülkesiyle İsviçre ve Norveç'e toplam 801 bin 459 iltica başvurusu yapıldığını duyurdu.
Başvurularda Suriye, Afganistan ve Türkiye vatandaşları ilk sıralarda yer alıyor. Yıl sonuna kadar başvuru sayısının 1 milyonu geçmesi ve 2016 yılındaki zirveye yaklaşması bekleniyor. 2016 yılında Avrupa ülkelerine Suriye'deki iç savaşa bağlı olarak yaklaşık 1 milyon 230 bin iltica başvurusunda bulunulmuştu.

Almanya yine ilgi odağı
Ukrayna Savaşı nedeniyle yoğun göç alan Baltık ülkelerinde iltica başvurularında büyük artış gözlendi. Letonya'da bir önceki yıla göre yüzde 168'lik, Estonya'da ise yüzde 119'luk artış kaydedildi. Üçüncü sırada ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 74'lük artış kaydedilen Almanya geliyor. Almanya'da yapılan iltica başvurularının yüzde 27'si Suriye, yüzde 17'si Afganistan ve yüzde 16'sı Türkiye vatandaşlarına ait.
İltica başvurularının en az olduğu ülke ise Macaristan. Göç karşıtı Başbakan Viktor Orban yönetimindeki ülkede ocak ayından beri sadece 26 iltica başvurusu yapıldı. BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.