Aylardır iddianame yok

12 Ağustos 2020 Çarşamba - 08:43

  • Mardin’de tutuklanan DBP İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon ve HDP İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu’nun iddianameleri aylardır hazırlanmadı. 9 aydır cezaevinde iddianame bekleyen 56 yaşındaki DBP İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon, ağır sağlık sorunları yaşıyor.

Mardin’de farklı zamanlarda ‘Gizli tanık’ ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi(DBP) Mardin İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon (56) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin il Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu’nun iddianameleri aradan geçen zamana rağmen halen hazırlanmadı. Kronik hastalığı olan ve tutuklandığı günden bu yana üç defa hastaneye kaldırılan 56 yaşındaki Hasibe Mengirkaon’ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Eşbaşkan Perihan Ağaoğlu ise Mardin’den Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi.

9 aydır iddianame bekliyor!

 İfade vermek için 24 Aralık 2019’da gittiği Emniyet’te gözaltına alınan DBP Mardin İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon (56), “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çalışmaları ve gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklanan eşbaşkanın kronik astım, şeker ve tansiyon gibi hastalıkları olması nedeniyle tutuklanmasından bu yana fenalaşarak üç kez hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Koronavirüsü nedeniyle ilan edilen karantina döneminde ilaçlarına ulaşmakta zorlanan Mengirkaon’un avukatından alınan bilgilere göre iddianame ise henüz araştırma aşamasında.

Sağlık sorunlarının günden güne kötüye gittiğini ifade eden eşi Ali Mengirkaon ise yargılamanın bir an önce yapılması gerektiğini söyledi. Mengirkaon, ” Virüs sürecinde korkudan hastaneye bile gidemiyordu. İlaçlarını almakta zorlanıyor. 9 aydır tutuklu ama halen iddianamesi çıkmadı. Yargılama yapılsın, 56 yaşında kadının cezaevinde ne işi var?” diyerek tepki gösterdi.

Eksik bilgiler varmış

 HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu ise 29 Şubat 2020’de gözaltına alınıp ‘gizli tanık’ beyanları gerekçe gösterilerek ”örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 Mart’ta tutuklanmıştı. Ağaoğlu, 21 Mart’ta Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. 5 aydır iddianamesi çıkmayan Perihan Ağaoğlu’nun avukatı Erdal Kuzu’dan aldığımız bilgilere göre ise soruşturma aşamasında olan dosyada eksikliklerin olduğu gerekçesiyle iddianame henüz çıkarılmadı. 

 Aylardır tutsak bulunan iki eşbaşkanın iddianamelerinin ne zaman çıkacağı ise bilinmiyor.  MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.