AYM, HDP’nin taleplerine reddetti

20 Eylül 2022 Salı - 16:15

  • Anayasa Mahkemesi, HDP’nin ek delillere dair taleplerinin tümünü reddetti.  Halkların Demokratik Partisi (HDP), kapatma davası kapsamında ek delillere dair 26 Temmuz’da Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) savunma sundu.

 13 sayfalık savunmada, tutuklanan HDP Amed Milletvekili Semra Güzel ve eski milletvekili Behçet Yıldırım hakkında açılan ve kapatmaya delil olarak sunulan fezlekelerin çıkarılması, AYM üyesi Kenan Yaşar’ın “ihsas-ı rey” nedeniyle davadan geri çekilmesi ve davanın reddedilmesi istendi. Savunmada, CD halinde gönderilen Kürtçe ses kayıtlarına dair Türkçe çözümlerin kendilerine tebliğ edilmesi istendi. Usule yönelik itirazlar ve Yargıtay içtihatlarının da yer aldığı savunmada, ek delil olarak kabul edilen soruşturma ve fezlekelerin kapatma ile hukuksal bağının olmadığı kaydedildi. Savunmada, Semra Güzel hakkında açılan soruşturmaların HDP üyesi olmadan önceki tarihlere dayandığı ve soruşturmanın devam ettiği ifade edildi. Savunmada, açıklanan gerekçeler üzerine davanın reddi talep edildi. 

Kenan Yaşar çekilsin

Savunmada, son seçilen Anayasa Mahkemesi üyesi Kenan Yaşar'ın davada tarafsız davranamayacağına işaret edilerek, çekilmesi istendi. Savunmada, ilgili talebe şu gerekçeler sıralandı: "İlgili evrakın ‘ek delil’ olarak kabul edileceği yönündeki tespit Yüksek Mahkeme üyesi Yaşar’ın karşı oy yazısında yapılmıştır. Yaşar, bu tespitinin devamında ‘HDP’ye atfedilen eylem değişmemekle birlikte, eylemin sübutu bakımından gösterilen delillere ek olarak yeni deliller gösterilmektedir’ demekle Başsavcılığın sunduğu yazı ve eklerin hukuksal sıhhatine, delil niteliğine ve ‘eylemin sübutuna yönelik delil olarak kabul ettiğine’ dair görüşünü açıklayarak İHSAS-I REY’de bulunmuştur. Yukarıda anlattıklarımız ve diğer tüm hukuksal nedenlerle Yüksek Mahkeme üyesi Kenan Yaşar’ın karşı oy yazısı ihsas-ı rey niteliğinde olduğundan HDP’nin kapatılması davasından öncelikle çekilmesi gerekmektedir.”

Karar tebliği edilmedi

AYM, söz konusu tüm talepleri reddetti. Partili kaynaklar, kararın kendilerine henüz tebliğ edilmediğini aktardı. Partili kaynaklar, AYM üyesi Kenan Yaşar’a dair “ihsas-ı rey” talebinin reddedildiğini ve 281 adet Kürtçe ses kayıtları için 30 günlük süre verildiğini tahmin ettiklerini belirtti.

AYM’nin kararı ardından açıklama yapan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, "Sözlü savunmamız hazır. Bizi çağırdıkları zaman sözlü savunmamızı veririz" dedi.

Bundan sonrası

Yazılı savunma süreçlerinin tamamlanması ardından AYM tarafından belirlenecek bir tarihte, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve davalı HDP, ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek. Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak. HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.   ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.