AYM’ye göre İmralı’da sorun yok

AYM

AYM

  • Anayasa Mahkemesi (AYM), Asrın Hukuk Bürosu’nun İmralı Cezaevi’nde aylardır haber alınamayan ve hiçbir şekilde ulaşılmayan müvekkilleri Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş için tedbir talebiyle yaptığı başvuruyu reddetti.

AYM, 12 Ocak’ta verdiği ret kararını 31 Ocak’ta avukatlara tebliğ etti. AYM ret kararında, “Başvuru dosyasında yer alan bilgiler ve ceza infaz kurumu tarafından Anayasa Mahkemesine gönderilen bilgi ve belgelerle birlikte değerlendirildiğinde başvurucuların sağlık hizmetlerine erişim imkanına sahip oldukları, ziyaretçileriyle ve avukatlarıyla görüşmelerine kısıtlamalar getirildiği, ceza infaz kurumunda tutulma nedeniyle yaşamlarına ya da maddi veya manevi bütünlüklerine yönelik ciddi bir tehlikenin ortaya çıktığına dair bilgi ya da bulgunun olmadığı anlaşılmıştır. Açıklamanın gerekçelerle başvurunun İçtüzük’ün 73. maddesinin (2) numaralı fıkrası uyarınca bölüme gönderilmesine yer olmadığına karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi.  

Avukatlar, tedbir talebiyle yaptığı başvuruda, Öcalan’la son temas olan 25 Mart’ta gerçekleşen telefon görüşmesine atıf yaparak, “Bu tarihten sonra aradan geçen dokuz aylık süreye rağmen müvekkillerin durumu hakkında bilgi edinmek mümkün olmamıştır. Bu süre zarfında müvekkillerle fiziki temas kurulamadığı gibi telefon ya da mektup yoluyla da iletişim kurmalarına müsaade edilmemiştir.  Bu sebeple İnfaz Hakimliği’ne başvuru yapılmıştı. İnfaz Hakimliği, aile görüşmeleri açısından disiplin cezasının olduğunu, avukatlar açısından 6 aylık görüş kısıtlılığı kararı olduğunu belirtti. Bu hukuka aykırı karara itiraz edildi ve bu dosyaların bir örneği istendi ancak güvenlik gerekçeleri ile bu talepler de reddedildi” demişti. 

Avukatlar, başvurunun devamında taleplerini ise şu şekilde sıralamıştı: “25 Mart 2021 tarihinden beridir haber alınamayan başvurucuların yaşamları potansiyel risk altındadır. İlerlemiş yaş ve sağlık durumlarının yanı sıra uzun süredir maruz kaldıkları mutlak izolasyon hali ruhsal ve fiziksel bütünlüklerini tehdit etmektedir. Denetim mekanizmalarının ve etkili başvuru yollarının olmayışı risk durumunu büyütmektedir. Anayasa madde 17 ihlalinin (işkence yasağının) oluşturduğu zararın son bulması için aile ve avukatları ile görüşmelerinin sağlanması yönünde İçtüzük madde 73 gereğince tedbir kararı verilmesini talep etmekteyiz.”  
Avukatların esasa ilişkin yaptığı başvuruya ise herhangi bir yanıt verilmedi. 
İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.