Bakanlık Êzîdî çocuğu DAİŞ’lilere ‘sattı’

Kadın Haberleri —

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Êzîdî kız çocuğunu teslim ettiğine dair tutanak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Êzîdî kız çocuğunu teslim ettiğine dair tutanak

  • Êzîdî kız çocuğu Şengal’den kaçırılıp Türkiye’ye getirildi ardından dark web’de ‘satışa’ çıkarıldı. Türk devleti, Şubat 2021’de DAİŞ hücre baskınında ‘kurtardığı’ çocuğu önce korumaya aldı, ardından soruşturma sürerken çocuğu satışa çıkaran DAİŞ’li aileye bir kez daha teslim etti.

Türk devletinin açıktan destek verdiği DAİŞ’in 2014 yılında Şengal’e saldırmasıyla Êzîdî kadın ve kız çocuğunun hayatı kabusa döndü. Yüzlerce kadın Êzîdî soykırımındakatledilirken, geride kalanlar ise Mısır, Suriye, Irak, Lübnan gibi yerlere götürülüp köle pazarlarında satıldı, tecavüze uğradı, şiddet gördü. Bugün halen yüzlercesinin akıbeti belli değil.

İnsanlık suçlarını işleyen çeteler ise hesap vermek bir kenara açıkça korundu. DİAŞ’lilerin elini kolunu sallayarak gezdiği Türkiye’de yargı da tıpkı iktidar gibi çeteleri koruyor. Göstermelik tutuklanıp, yargılananlar ise serbest bırakılıyor.

Türk devleti ve DAİŞ ilişkisini kanıtlayan olaylardan biri Ankara’da ortaya çıktı. DAİŞ tarafından 2017 yılında Türkiye'ye kaçırılan, ardından derin internette (dark web) “satışa çıkarılan” Êzîdî kız çocuğu, Ankara'da Şubat 2021'de DAİŞ’in hücre evine düzenlenen operasyonla ‘kurtarılmıştı.’ Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın korumasına alınan çocuğun, kendisini “satışa çıkaran” DAİŞ’li aileye teslim edildiği ortaya çıktı.

 

 

Koruması kaldırıldı, DAİŞ’lilere verildi

Bugün saat 11.30'da Ankara 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde çocuğu Türkiye’ye kaçıran Sabbah Ali Oruç’un yargılanmasına başlanması beklenirken, yeni bir bilgiye ulaşıldı. Artı Gerçek’ten Hale Gönültaş’ın haberine göre; 21 Haziran 2022’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın onayıyla hakkındaki “koruma kararı” kaldırılan Êzîdî çocuk, Pursaklar Sevgi Evi görevlileri tarafından “teslim tutanağı” ile DAİŞ’li aileye teslim edildi.

Olayın perde arkası

Ankara’da Şubat 2021'de, polis ve istihbarat ekiplerinin DAİŞ’in hücre evine düzenlediği duyurulan operasyonla Êzîdî bir kız çocuğu kurtarıldı.

Çocuğun, DAİŞ’liler tarafından derin internette “satışa çıkarıldığı” ortaya çıktı, baskın ve çocuğun kurtarılmasına dair bilgi, bir basın bildirisi ve video görüntüleriyle kamuoyuna duyuruldu. Çocuğu, kaçırıp evlerinde rehin tuttukları suçlamasıyla Irak vatandaşları Anas V., Nasır H.R. ve Sabbah Ali Oruç'un ifadeleri alındı. Gözaltına alınanlardan Anas V. ve Nasır H.R., ifade ve savcılık sorgularının ardından 27 Şubat’ta adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, Sabbah Ali Oruç ise tutuklanarak Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

Söz konusu DAİŞ’lilerin iddianamesi 8 Mart 2021 tarihinde kabul edildi. İddianamede, her üç DAİŞ’li de “DAEŞ terör örgütü üyesi olmak” ve “Örgüt yönetiminde yer almak” ile suçlandı. İddianameye göre, DAİŞ’li Sabbah Oruç, 2018 yılında ağabeyinin eşi ile Ankara İl Göç İdaresi’ne giderek Êzîdî kız çocuğu için kimlik başvurusunda bulundu. Sabbah Oruç, çocuğa kimlik çıkartmakta geciktiklerini beyan etti. Çocuğa ağabeyinin ismi ve 990….6990 numarası ile “Aişe Sabbah. A.O.” ismiyle kimlik çıkartıldı.

Soruşturma sürerken de çetelere gönderilmiş 

Şengalli çocuğu Türkiye'ye getiren DAİŞ’liler hakkında “Uluslararası insan ticareti” suçlamasıyla dava açıldığına dair haberde ise, bakanlığın korumasına verilen çocuğun, soruşturma süreci sırasında da DAİŞ’li aileye hafta sonu yatılı olarak gönderildiği bilgisi yer aldı.

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre, 24 Şubat 2021 tarihinde Ankara TEM ekiplerince Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Pursaklar Sevgi Evi’ne teslim edilen çocuk yaklaşık 3 ay sonra, hafta sonları DAİŞ’li aileye gönderilmeye başlandı. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.