Bakanlık, Şenyaşar’a kapalı

Emine Şenyaşar/Foto: MA

Emine Şenyaşar/Foto: MA

  • Türk Adalet Bakanlığı önündeki nöbetinin 91. gününde dövizleri sökülen Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, caddede oturarak tepki gösterdi. 

Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018'de AKP eski milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’ın Adalet Bakanlığı önünde sürdürdüğü Adalet Nöbeti, 91. gününde devam etti. Riha Milletvekili Ferit Şenyaşar ile bakanlık önüne gelen Şenyaşar, polis tarafından engellenmek istendi. “Bakanlığın kapısını kilitleyerek içeride saklanmak acizliktir. 2 oğlum ve eşim devlet hastanesinde katledildi. Tek talebimiz adalettir” asılı dövizlerin sökülmesine tepki gösteren Emine Şenyaşar, oğlu Ferit Şenyaşar ile birlikte eylemi bakanlık önündeki caddeye taşıdı. Sonrasında bir yetkili ile görüşmek istediğini belirten Ferit Şenyaşar bakanlığın arka kapısına gitti. Bakanlık görevlileri o kapıyı da giriş ve çıkışlara kapattı.

Ferit Şenyaşar, tek taleplerinin adalet olduğunu belirterek, şunları söyledi: “İçeride bir Adalet Bakanı ve 4 yardımcısı var. Bütün muhataplar, adaletten bahseden bütün yetkililer içeride saklanmış. Burada her gün güvenlik güçleri ve bakanlık korumaları ile yüz yüze geliyoruz. Bakanlığın ana giriş kapısı ve bu üç giriş kapısı da kilitlenmiş durumda. Bugün arka tarafta bir kapı daha var. Oraya gidip yetkililerle görüşmek istedik, o kapı da kapandı. Adalet Bakanı utanmadan çıkıp yeni anayasadan bahsediyor. Bir vatandaş için Adalet Bakanlığının bütün kapılarını kilitleyen bir Adalet Bakanı nasıl bir anayasa yapabilir? Önce bu rezilliği çözsünler, sonra anayasadan, adaletten bahsetsinler. 91 gündür anne Adalet Bakanlığı önünde, 900 gün geçse de adalet sağlanana kadar buradan ayrılmayacağız. Haklıyız, kararlıyız, talebimiz adalettir ve adalet duygusuyla yüreği çarpan herkesi dayanışmaya çağırıyoruz.”

Her gün bakanlığın demir parmaklıklarına astıkları dövizin güvenlik görevlileri tarafından söküldüğünü söyleyen Şenyaşar, “Bugün her kim o dövizden rahatsız olmuşsa kaldırmaya çalıştılar. Bu bir suçsa kabul ederiz ama diğer tarafta da devlet hastanesinde üç insanımız katledilmiş. Katliamı azmettiren kişiler de serbest bir şekilde dolaşıyor. Yasadan, hukuktan, suçtan bahsedilecekse önce hastanede bu insanlık suçunu işleyenler yargılansın. Bundan sonra hem bu ana giriş kapısını hem de arka tarafta bulunan kapının önünde duracağız. Bize adalet yoksa o zaman o kapılardan kimse girmeyecek diyoruz” şeklinde konuştu. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.