Basel'da seçim zamanı

Dünya Haberleri —

16 Ekim 2020 Cuma - 23:00

  • İsviçre’nin Basel Kantonu’nda 25 Ekim’de seçimler yapılıyor. Oy verme süreci bir süredir devam ederken, seçimlerde çok sayıda Kürdistanlı ve Türkiyeli de aday.

 

ALİ ÖZŞERİK/BASEL

Seçimlerde 2025 yılına kadar görev yapacak 100 kanton meclis üyesi ile 7 kişilik kanton yönetimi seçilecek. Seçimlere katılan Sosyal Demokrat Parti (SP), Yeşiller, Yeşil Liberaller, Komünist Liste-PDA, BastA partilerinde çok sayıda göçmen aday da bulunuyor.

Türkiye ve Kürdistanlı adayların en fazla yer aldığı parti ise Sosyal Demokrat Parti (SP).

Kanton Parlamentosu seçimlerinde SP’nin 5. listesinde yer alan isimlerden bazıları şunlar: Edibe Gölgeli, Seyit Erdoğan, Mehmet Sığırcı, Şemseddin Yılmaz, Mahir Kabakçı, Berfim Pala, Özgür Üstel, Jakob Heval Kaya, Seyran Dilekçi, Elif Güneysu, Ozan Polatlı.

Gölgeli: Halkın sesiyiz

Seçimlerde yeniden aday olan SP Basel Kanton Meclis üyesi Edibe Gölgeli (ekonomist) uzun yıllardır Kürt sorunu başta olmak üzere göçmenlerin hakları için mücadele veren bir isim. Gölgeli, "Halkımız kime oy vereceği konusunda bilinçli. Kendilerine en yakın ve çözüm üretecek adayları seçecektir” diye konuştu.

Tercihli oylar belirleyecek

Basel seçimlerinin diğer kantonlara da emsal olacağını belirten Gölgeli, "Benim oyum olsa ne olur olmasa ne olur denilmemeli. Halkımız parlamentonun mücadelemiz açısından önemini bilerek oy kullanmalıdır" dedi. Seçimleri tercihli oyların belirleyeceğini söyleyen Gölgeli, "Her seçmenin en fazla 3 adayı tercih hakkı bulunuyor" diye ekledi.

 

Yeşil Liberal Pekerman

Yeşil Liberal adayı Bülent Pekerman ise uzun yıllardır siyasetin içinde. Kürdistanlı ve Türkiyeli çevrelerin destek verdiği isimlerden biri. Pekerman gazetemize seçimlerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Benim için gençlerin siyasete ilgisini geliştirmek önemli. Bunun dışında ekonomi ile ekoloji arasında dengenin kurulması, ayrıca vatandaş olmayan ve İsviçre’de ikamet eden yabancılara oy hakkı tanınması mücadele hedeflerim arasında.”

BastA’da Kürt dostları

BastA adayları Tonja Zürcher ve Martin Flückiger Kürt dostları olarak tanınmalarının yanı sıra göçmen hakları için mücadelede öne çıkan isimler. Her iki ismin de Kürdistanlılar tarafından desteklenmesi bekleniyor.

Komünist Liste’de SYKP adayları

Komünist Liste-PDA’daki adaylar ise Seyhan Karakuyu, Mert Yıldırım, Özge Özdemir, Yaşar Doğan, Kazım Yıldırım.  Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) adayları bu listeden seçimlere katılıyor. Komünist liste adayları; sistem içindeki eşitsizliklere dikkat çekmek, herkese seçme ve seçilme hakkı verilmesi, çalışma saatlerinin kısaltılması, işsizliğin azaltılması için mücadeleyi öne çıkarıyor.

paylaş

İlginizi çekebilir

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.