Batı Şeria’da yerleşimci terörü

Dünya Haberleri —

Batı Şeria'da protestolar

Batı Şeria'da protestolar

  • Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anne-Claire Legendre, yerleşimcilerin Batı Şeria’da Filistinlilere dönük provokasyon ve saldırıların "açık şiddet" ve "terör" olduğunu söyledi. 

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrailli yerleşimcilerin Filistinlilere uyguladığı şiddete dair açıklama yapan Fransız yetikililer bunun "terör politikası" olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anne-Claire Legendre, bu, "Filistinlilerin zorla yerlerinden edilmesine yönelik açık bir hedefi olan şiddet ve terör politikası." dedi. İsrailli yetkilileri Filistinlileri şiddetten korumaya çağıran Legendre, "Batı Şeria ile ilgili olarak, yerleşimcilerin Filistinlilere karşı uyguladığı şiddetin Fransa tarafından en güçlü şekilde kınandığını ifade etmek isterim" şeklinde konuştu.

Kararı İsrail veremez
Tel Aviv'in Filistinli nüfusu korumak için gerekli tedbirleri alması gerektiğini belirten Legendre, "yerleşim politikasının iki devletli çözüme zarar verdiğini" ifade etti. Fransız Bakan, Gazze'nin gelecekteki Filistin devletinin bir parçası olması gerektiğini ve yönetimine karar vermenin de İsrail'e bağlı olmadığını dile getirdi. Legendre ayrıca Fransa'nın Gazze'ye gönderdiği 100 tonluk yardımın yaklaşık yarısının bölgeye girdiğini söyledi. 

"İsrail işgali sona ermeli"
Cenevre’de konuşan Birleşmiş Milletler insan hakları şefi Volker Turk de Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik şiddetin yoğunlaşmasından derin endişe duyduğunu söyledi. Turk, "İsrail işgalinin sona ermesi gerektiğinin açık olduğunu" kaydetti. 
BM verilerine göre, 7 Ekim'den bu yana günlük yerleşimci saldırılarının iki kattan fazla arttı. Bu yıl Batı Şeria sakinleri için en az 15 yılın en ölümcül yılı oldu ve yaklaşık 200 Filistinli ve 26 İsrailli öldürüldü. 7 Ekim saldırısından bu yana geçen üç hafta içinde Batı Şeria'da 120'den fazla Filistinli hayatını kaybetti. PARİS

 

*****

ABD'den "Yahudi yerleşimciler” uyarısı

Batı Şeria'da artan tansiyon, Gazze'deki savaşın yayılması endişelerini de beraberinde getirdi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'i Batı Şeria'da tansiyonu düşürmek ve için "acil” adım atmaya çağırdı. Blinken: "Filistinlilere yönelik Yahudi yerleşimcilerin giderek artan aşırılıkçı şiddet eylemlerine derhal son verilmesini.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.