Bayramda mezarlık yaktılar

31 Temmuz 2020 Cuma - 09:56

.

.

  • Amed’in Licê ilçesine bağlı Sîsê Mahallesi’nde 5 yıldır defalarca tahrip edilen mezarlık, bu kez yakıldı.

 

Kurban Bayramı dolayısıyla mezarlığı ziyaret eden HDP’li vekiller ve aileler, küle dönmüş bir manzarayla karşılaştı. Ziyaretçiler, devam eden yangını kendi imkanlarıyla söndürmeye çalıştı. HDP Milletvekili Remziye Tosun, bayramda çocuklarını görmek isteyen annelerin yüreğinin bir kez daha yakıldığını ifade etti.

Kurban Bayramı dolayısıyla Amed’in Dicle ilçesine bağlı Pîrejman ile Lice’ye bağlı Sîsê ve Çemê Elika Mahallesi’ndeki mezarlıklar ziyaret edildi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Remziye Tosun ve Nurettin Maçin, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) Eşbaşkanı Yüksel Polat, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile yakınlarını kaybeden aileler ziyaretlere katıldı.  

Sîsê Mahallesi’nde son 5 yıl içinde birçok kez tahrip edilen mezarlığı ziyaret eden milletvekilleri ve beraberindekiler, üç gündü yaşanan orman yangınından kaynaklı küle dönmüş bir manzarayla karşılaştı. Yangından kaynaklı mezarlık alanındaki ağaçların ve bitkilerin yandığı görüldü. Mezarlık ziyaretine gelen grup, burada halen devam eden yangını kendi imkanlarıyla söndürmeye çalıştı.  

Taş üstünde taş yok

 Ziyarete katılan kadınlardan birisi, daha önceki yaşanan saldırılarda tahrip edilen mezar taşları ve mermerlere işaret ederek, “Ne diyeceğimi bilemiyorum. Mezarlıklardan ne istiyorlar? Yürekleri yanmıyor mu bunların? Taş üstünde taş bırakmamışlar” tepkisinde bulundu.

Bayramda yürek yaktılar

 Yangını söndüren milletvekilleri ve beraberindekiler, daha sonra mezarlık alanında açıklama yaptı. HDP Amed İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, mezarlıkların yakılmasıyla iktidarın “Kürt düşmanlığını” bir kez daha gördüklerini belirtti. HDP Milletvekili Remziye Tosun ise bayramda çocuklarını görmek isteyen annelerin yüreğinin bir kez daha yakıldığını ifade etti. Tosun, “Bu saldırılar vicdanı yaralayan, ahlaki olmayan bir saldırıdır. Herkes bu saldırılar karşısında harekete geçmelidir. Harekete geçmezsek bugün bu mezarlıkları yakanlar yarın kemikleri toprağın altından çıkarmaya yeltenirler. Ne olursa olsun buralara sahip çıkmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

MEBYA-DER Eşbaşkanı Yüksel Polat ise her yıl mezarlıklarda bu tür görüntülere şahit olduklarını ifade ederek, saldırıları kabullenmeyeceklerini söyledi.

Partililer ve aileler, açıklamanın ardından mezarlıktan ayrıldı. 

Cenazelere sahip çıkacağız

 HDP Milletvekili Dersim Dağ ve beraberindeki bir grup partili de Çemê Elika Mahallesi’ndeki mezarlığı ziyaret etti. Mezarlıkta konuşan HDP’li Dağ, mezarlıklara saldırıların vicdan sahibi tüm insanların yüreğini yaktığını belirterek, şunları söyledi: ”2006’daki Diyarbakır direnişi bundan kaynaklı çıkmıştı. Cenazelere, mezarlıklara saldırılara karşı halk tepki vermiş ve ölülerine sahip çıkmışlardı. Biz bu saldırıların anlamını biliyoruz. Siz ne kadar saldırsanız da biz cenazelerimize sahip çıkacağız. Biz bu gün yine buradayız, onları anıyoruz. Bir kez daha buradan sesleniyoruz: Ne dinde, ne İslamiyet’te mezarlıklara saldırının yeri var.”

DBP Eşbaşkanı engellendi

 DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz ile HDP Amed İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık’ın da aralarında bulunduğu grup ise Dicle’ye bağlı Pîrejman Mahallesi’nde bulunan mezarlığı ziyaret etmek istedi. Grubun içinde bulundu araçlar, Dicle ilçesi çıkışında askerlerce durduruldu. Genel Bilgi Taraması (GBT) kontrolünden geçirilen heyetin geçişine, ”operasyon var, güvenliğinizi sağlayamaz” gerekçesiyle izin verilmedi. Yaklaşık bir saatlik bekleyişin ardından askerler, Dicle Kaymakamlığından gelen talimatla yolları askeri araçlarla trafiğe kapattı. Bunun üzerine burada bir açıklama yapan DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, “Haklılığımızdan korkuyorlar. Kaymakam vekilin nereye gidip gitmeyeceğine karar veremez” diyerek tepki gösterdi.

Açıklamanın ardından Aydeniz ve beraberindekiler, 1995’te şehit düşen 35 PKK’linin kent merkezinde bulunan mezarını ziyaret etti. 

İstanbul’da da mezarlık ziyaretleri

 Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER), bayram arifesinde İstanbul’un birçok noktasında mezarlık ziyareti gerçekleştirdi. Ümraniye’de Ihlamurkuyu Mezarlığı, Küçükçekmece’de Kanarya Mezarlığı ve Çatalca’daki Kayabaşı Mezarlığı’na yapılan ziyaretlere, HDP ilçe yöneticileri, yakınlarını kaybeden aileler ve çok sayıda yurttaş katıldı.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.