Bayramın tadı yok: Bin TL’ye baklava

Toplum/Yaşam Haberleri —

Ekonomik kriz ve bayram

Ekonomik kriz ve bayram

  • Bir bayrama daha ekonomik krizin gölgesinde giriliyor. Ne alışveriş yapan yurttaş ne de esnaf halinden memnun. Bayram şekeri 60 liradan 200’ye çıkmış; baklavası, kuruyemişi cabası. Küçükbaş, büyükbaşlara ise neredeyse hiç yaklaşılamıyor.

ERDOĞAN ALAYUMAT/İSTANBUL

Derinleşen ekonomik krizin gölgesinde Kurban Bayramı’nı karşılayan yurttaşlar, döviz kurunda yükseliş ve artan enflasyonun etiket fiyatlarına yansımasıyla alışveriş yapamaz hale geldi. Bayrama saylı günler kala alışverişe çıkan İstanbullu yurttaşlar, evlerine eli boş dönüyor. Görüştüğümüz yurttaşlar pahalılıktan, esnaf ise iş yapmamaktan dert yanıyor.

 

 

Çarşı, pazar canlılığını kaybetti

İstanbul’un en işlek bölgelerinden biri olan Eminönü semtinde esnaf sinek avlarken yurttaşlar ise pahalılıktan istediği alışverişi yapamıyor. Bayram alışverişlerinin uğrak yerlerinden biri olan Eminönü bölgesi bu yıl adeta boş kaldı. Ucuz alışverişin merkezi olan Eminönü Kapalı Pazar, Mısır Çarşısı civarı ve Tahtakale mahalleri geçen yıllarda iğne atsan yere düşmezken bu sene ise canlılığını kaybetmiş görünüyor.