Belarus topun ağzında

Dünya Haberleri —

12 Ağustos 2020 Çarşamba - 23:00

  • Belarus’ta iktidarın baskısı altında gerçekleştirilen şaibeli seçimleri protesto eden muhaliflere yönelik polisin sert müdahalesi tepkiyle karşılandı.

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirilen ve yüzde 80 oy ile Aleksandr Lukaşenko'nun kazandığı açıklanan seçimlerde usulsüzlük ve hile yapıldığını söyleyen binlerce kişi sokaklara çıkmıştı. Göstericilere yönelik polisin kullandığı şiddet eleştiri konusu olmuştu.

Seçim sonuçlarına ve sonrasında yaşananlara ilişkin bir açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, seçimlerin adil ve özgür gerçekleştirilmediğini söyledi.

“Belarus ile ilişkilerimizi gözden geçireceğiz” diyen Borrell, yaptırımın da sinyallerini verdi ve polisin kullandığı şiddetin “orantısız ve kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Kendilerine ulaşan raporlara göre Belarus’ta seçimlerin uluslararası standartlara göre olmadığını ifade eden Borrell, “Seçimler özgür ve adil geçmemiştir” diye belirtti.

Yaptırımlar görüşülecek

Öte yandan Josep Borrell, twitter hesabından yayımladığı bir mesaj ile, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nın Belarus’a yönelik yaptırımları ve Akdeniz’de Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan sondaj gerginliğini görüşmek üzere Cuma günü toplanacağını açıkladı. Toplantıda Lübnan’daki durumun da görüşüleceği belirtildi.

 

Türkiye, Rusya ve Çin kutlamıştı

Belarus’ta 26 yıldır iktidarda olan ve seçimleri büyük bir fark ile kazandığı açıklanan Aleksandr Lukaşenko’yu Türkiye, Rusya, Çin kutlamış, Avrupa Birliği ve ABD ise seçim sonuçlarını “şüpheli” olduğuna dair dolaylı açıklamalarda bulunmuştu. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen,  oyların doğru sayılması çağrısı yapmış ve eylemcilerine yönelik polis şiddetini kınamıştı.

BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.