Belirsiz ses kaydından tutsak

Sümeyye Gök

Sümeyye Gök

  • Cizîr'de Tahir Güven’in öldürülmesi dosyasına konulan 6 saniyelik ses kaydının, dosya kapsamında 23 aydır cezaevinde tutulan TJA aktivisti Sümeyye Gök’e ait olup olmadığı 24 aydır netleştirilmiyor.

AKP’li Tahir Güven’in öldürülmesi sonrası dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla kurgulanan soruşturma dosyasında, hiçbir delil olmadığı halde uydurulmuş bir ses kaydı ve raporla TJA aktivisti Sümeyye Gök, 23 aydır rehin tutuluyor.

Şirnex’in Cizîr (Cizre) ilçesinin Cûdi Mahallesi’nde 4 Aralık 2021’de AKP eski İlçe Başkanı Cihan Güven'in kardeşi Tahir Güven, silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Güven’in öldürülmesine dair kent merkezi ve ilçelerinde başlatılan operasyonda 26 kişi gözaltına alındı. Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi/TJA) aktivisti Sümeyye Gök, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi M. Miraç Dinç ile iki kişi, çıkarıldıkları mahkemece “Tasarlayarak öldürme” ve  “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddialarıyla tutuklandı. 

6 saniyelik ses kaydı

Gök’ün tutuklama gerekçesi, Güven’e bir kadın tarafından Whatsapp uygulaması üzerinden gönderilen 6 saniyelik ses kaydı olarak gösterildi. Emniyet, mahkeme kararı olmadan sesi Van Jandarma Kriminal Laboratuvarı’na gönderdi. Emniyet,ayrıca Gök’ün Türkçe konuştuğu ses kaydını da gönderdi. Gelen raporda, sesin “muhtemel aynı” olduğu ileri sürüldü. 

Avukatlara yanıt yok

Avukatların ısrarlı talepleri sonucunda Gök’ün mahkeme heyeti huzurunda Kürtçe ses kaydı alınarak, karşılaştırılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderildi. ATK raporunda, seslerin karşılaştırılmak için elverişli olmadıkları belirtildi. Gök’ün avukatları, ATK ve jandarmanın hazırladığı ses analiz raporlarında çelişkilerin olduğuna işaret ederek, ATK’ye yeniden sesin incelenmesi için yazı gönderdi. Avukatların talebine halen cevap verilmiş değil. Aradan geçen bir buçuk yılda ses kaydının Gök’e ait olup olmadığı anlaşılmadı. 

Bu, bir kurgu dosyadır

Avukatlığını üstlenen İnsan Hakları Derneği (İHD) Şirnex Şubesi Eşbaşkanı Haşim Toğurlu, MA’ya dava süreciyle ilgili konuştu. Dosyanın dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile kurgulandığını ifade eden Toğurlu, “Sümeyye Gök'ün tutuklanma süreci kurgudur. Müvekkilimiz Silopi’de sokakta yürüdüğü sırada Tahir Güven'in öldürmesinden dört gün sonra gözaltına alındı. Emniyet’e gmail üzerinden bir ihbar geliyor. İhbarda, Gök'ün tehlikeli olduğu, Cizre'de Tahir Güven'in öldürmesinde yer almış olabileceği belirtiliyor. Bu iddialar üzerine gözaltına alındı. Daha sonra dosyada bir ses kaydının olduğunu öğrendik. Ses kaydının da Gök'e ait olduğu iddia ediliyor. Bu dosya, Süleyman Soylu'nun talimatı doğrultusunda oluşturulan bir kurgu. Soylu, Meclis’te direkt bu dosyanın hükmünü verdiği için Emniyet ve diğer bütün birimler İçişleri Bakanlığını haklı çıkartmak adına bütün imkanları kullanmaya çalıştı. Dosyada var olan bütün çelişkileri söylememize rağmen maalesef ki hiçbir beyanımız ve talebimiz karşılanmadı ve hiçbir itirazımız kabul edilmedi” dedi.

Ortada mahkeme kararı yok

Gök’ün tutuklanma gerekçesinin ise kendisine ait olmayan bir ses kaydının olduğunu belirten Toğurlu, “5-6 saniyelik bir ses kaydında, 'ben sana ulaşmaya çalışıyorum sen telefonunu açmıyorsun, internetin kapalı ben senden bir şey anlamadım' ifadeleri var. Tabii bunun Kürtçesi gönderiliyor. Bu ses kaydının Sümeyye Gök'e ait olduğu ve bu şekilde Güven'i olay yerine çekip ve öldürme olayında kendisinin dahil olduğu iddia ediliyor. Van Jandarma Kriminal Laboratuvarı raporunun kanuna aykırı bir şekilde alındığını söyledik. Normal de bir ses kaydı analizi için mahkeme kararı gerekiyor” diye konuştu.

Ses Kürtçe, kayıt Türkçe

Gök’ün ses kaydının hukuka aykırı bir şekilde alındığını belirten Toğurlu, şöyle devam etti: “Soruşturma aşamasında dosyada gizlilik kararı olması nedeniyle müvekkilimizle görüşemiyorduk. Emniyet’te hukuka aykırı bir şekilde gözaltındaki müvekkilimizin ses kaydı alınıyor ve cep telefonunda ki ses kaydıyla karşılaştırılıyor. Cep telefonundaki ses kaydı Kürtçe, müvekkilimizden habersiz alınan ses ise Türkçedir. Gök’ü bu ses kaydı gerekçesiyle tutukluyorlar. Bir buçuk yıldır ısrarla usulüne göre bu sesin ATK'ye gönderilmesi, mahkeme huzurunda çıkan ses kaydıyla müvekkilin bire bir aynı kelimeleri kullanmak suretiyle ses analizinin yapılıp ATK'ye gönderilmesini talep ettik. Bu talebimiz iki celse önce yerine getirildi. İstanbul ATK'ye gönderilen seslerin kısalığı nedeniyle karşılaştırılmasının elverişli olmadığı raporu mahkemeye sunuldu.”

ATK üst kuruluna da başvuru

Jandarma ve ATK tarafından hazırlanan raporlarda çelişkilerin olduğunu ve bu çelişkilerin giderilmesi için ATK üst kuruluna başvuruda bulunduklarını söyleyen Toğurlu, “Bu raporun sonucunu bekliyoruz. Bu raporun çıkması durumunda müvekkilin tahliye edilmesi gerekiyor. Rapor gelmezse bile bu haliyle istinat edilecek hiçbir somut delil durumu ortada yok. Tahliye edilmemesinin arkasında bazı çekincelerin olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Aile ifadelerini değiştirdi

Güven Ailesi’nin mahkemede verdiği ilk ifadelerinin değiştirildiğine dikkat çeken Toğurlu, şunları paylaştı: “Ses kaydı bir kadına ait ve bu kadını Tahir Güven'in eşi ve kızı da görmüş. Soruşturma aşamasında aileye Gök'ün fotoğrafı gösterildiği zaman Gök'ü teşhis etmiyorlar. Bu kişinin Sümeyye olmadığını soruşturma aşamasında söylüyorlar. Ne hikmetse bir yönlendirmeyle mahkemede bu kişinin Sümeyye olduğunu söylüyorlar.” ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.