Berlin’den ses veriliyor

15 Ocak 2021 Cuma - 17:57

  • Türk cezaevlerinde açlık grevini sürdüren tutsaklarla dayanışmak ve taleplerini uluslarara kamuoyuna duyurmak amacıyla Berlin’de oturma eylemi gerçekleştiriliyor. İlk grubun nöbeti dün sona erdi, ikinci grup 18-22 Ocak tarihleri arasında aynı alanda olacak.

 

MUHAMMED KAYA / BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’deki oturma eylemine Kürdistani ve Türkiyeli örgütlerin temsilcileri, siyasetçiler ve sanatçılar katılıyor. Eylem boyunca Güney Afrikalı örgütlerin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle BM Genel Sekreteri Antonio Gutarres’e iletilmek üzere başlattığı kampanya için imzalar toplanıyor. Eylem alanında bir yandan da Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın yargılanması talebiyle TJK-E’nin başlattığı "Diktatörün yargılanması için 100 neden" kampanyası için imzalar toplanıyor.

Salgın koşulları nedeniyle günde iki saat gerçekleşen eylem, kötü hava koşullarına rağmen coşkuyla sürerken katılanların sayısı da sürekli artıyor. Eylemin ziyaretçileri arasında ailesiyle birlikte gelen Heja (4) ve Demhat (6) adlı iki kardeş de vardı. Eylem alanına varır varmaz görevli yeleği giyerek, ellerine aldıkları bayraklarla gruba dahil oluyorlar.

Direnişe destek verelim

Oturma eylemine katılan CÎK Başkan Yardımcısı Seydayê Mele Davut, Avrupa’daki birçok eylemden tanıdığımız bir sima. Erdoğan rejiminin artan baskılarına dikkat çekerek, zindanlarda yaşamını yitiren tutsaklara atıfta bulundu. Kürtçe mevlit okuduğu için tutuklanan Mele Ali Boçnak’ın cezaevinde hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Açlık grevleri, faşizme, işgale, zulüm ve baskıya karşı geliştirilen metotlardan birisidir. Cezaevlerinde faşizme karşı geliştirilen direnişe destek verin, parçası olun" çağrısında bulundu.

FEDA Eşbaşkanı Demir Çelik de devletin tecrit işkencesiyle Kürt halkının iradesini kırmaya çalıştığını belirterek, mücadelenin büyütülmesinin önemine vurgu yaptı.

Sanatçı Hozan Aydın ise şunları ifade etti: "Talepleri benim de taleplerimdir. Başkan Apo'un özgürlüğü ve tecridin son bulması ve siyasi tutsaklar üzerindeki baskıya son verilmesi taleplerini yineliyorum. Dünyanın farklı yerlerinde, hangi pozisyonda olursak olalım tüm duygu ve düşüncelerimiz ile onların yanındayız."

Avrupa Süryaniler Birliği tarafından yapılan açıklamada da Türkiye’de iktidarın insan haklarını ayaklar altına aldığı kaydedilerek, "Halkların kimliklerine ve değerlerine karşı imha, inkar ve asimilasyon zihniyeti her gün suç işliyor. İşgalci, savaş politikalarıyla yeni soykırım provaları yapıyor" denildi.

Berlin’de Alexanderplatz’da 11 Ocak’ta başlayan oturma eylemini, 18-22 Ocak arasında ikinci grup devralacak.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.