Binevş en çok dağlara yakıştı

Kadın Haberleri —

Binevş Agal (Bêrîvan)

Binevş Agal (Bêrîvan)

  • Cizre Serhildanı’nı örgütleyen Bineşv Agal, PKK’de kadın ordulaşmasının temelini attı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, şehadetinin ardından Binevş’i şöyle anlatmıştı: “Cûdî'ye ulaştığında yazdığı bir mektupta dağların görkemliliğinin ve halkın oldukça tutkulu ele alınabileceğini söylüyordu. Dağlara yakıştığı gibi halka da yakıştı.”

“Kurdistan'da yaşamak da güzel, ölmek de” demiş Kurdistan’ın asi kızı Binevş Agal. Kürt özgürlük mücadelesinin sembol isimlerinden olan Binevş Agal, Bêrîvan ismini alarak önce Kurdistanlaşır, sonra da sonsuzlaşır. Özgürlüğe sevdalı kadın olarak tarihe not düşen Binevş, Kürt kadının unutulmaz öykülerinden olur. Jinnews, şehadetinin yıldönümünde “Cizre’de bir evliya gibi olan” Binevş’in portresini yazdı.

Adını destandan aldı, destanlaştı

Binevş Agal (Bêrîvan)1966 yılında Êlih’in (Batman) Qubin (Beşiri) ilçesine bağlı bir Êzîdî köyünde 6 çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak yaşama gözlerini açar. İsmini Kürt destanı olan “Cembeliyê Mirê Hekkarî û Binevşa Narin”den alan Binevş’in yaşamı da destanlaşır. Çocukluğunu Kurdistan’da geçiren Binevş, henüz 15 yaşındayken ailesiyle birlikte 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından artan baskı ve şiddet atmosferinden dolayısıyla sayısız Êzîdî aileden biri olarak Almanya’nın Celle kentine yerleşir.

Direnişin yankısını duydu

Burada başka bir yaşamla karşılaşan Binevş, binlerce kilometre uzaklıkta Kurdistan’ı tanımaya ve tanımlamaya başlar. Avrupa’dan Kurdistan’a adım atmaya karar veren Binevş, 6 yıl önce kuruluşunu ilan eden PKK’ye ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın düşünce ve felsefesine ilgi duymaya başlar. Kurdistan’daki direniş yankısını Almanya’nın Celle kentinden işiten Binevş, Kürt özgürlük mücadelesi için çalışmaya başlar.

Uzun Yürüyüş’ün tek kadın eylemcisi

Binevş, Avrupa'da 1984 yılının Nisan ayında 40 kişilik eylemci grup arasında tek kadın olarak 12 Eylül darbe rejiminin Kurdistan'daki baskılarını duyurmak ve 2 Mayıs 1983'te Kurdistan dağlarında kurulan komployla Mehmet Karasungur ve İbrahim Bilgin'in katledilmesini protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen, 1 ay süren ve yaklaşık 300 kilometreyi bulan Hannover-Bonn yürüyüşüne katılır. Yürüyüşün tek kadın eylemcisi olması kadınlar üzerinde büyük etki bırakır ve kadınlara cesaret aşılar.

‘PKK ocağındayım’

Katıldığı Hannover-Bonn yürüyüşü Binevş’in bağlılığını artırır ve 1984 yılında Kürt özgürlük mücadelesinin aktif üyesi olmaya karar vererek yönünü sevdalısı olduğu Kurdistan dağlarına çevirir. Ailesine “Beni merak etmeyin, ben PKK ocağındayım” diye bir not bırakan Binevş, 1984’ten sonra Binevş’i Bêrîvanlaştırmaya karar vererek artık Bêrîvan ismini kullanır.

Rojava Devrimi’ni ilk tanıyanlardan

PKK'nin 1986'da Bekaa Vadisi'nde gerçekleşen 3'üncü kongresine katılan Binevş, ardından bir süre Bekaa Vadisi'nde Öcalan'ın yanında kalıp eğitim alır. Sonrasında Kuzey-Doğu Suriye’nin Cizre Kantonu’na giderek burada çalışma yürütmeye başlar. Êzîdî bir kadın olarak çalışmalarına kadınlardan başlayan Binevş, kadınları etkilemeye başlar ve 3 yıl boyunca burada çalışır. Rojava’da kadınlar üzerinde büyük etki bırakırken, kadın öncülüğünde gerçekleşen Rojava Devrimi’nin yıllar öncesinden öncülüğünü üstlenmiş olur.

 

 

 

Güzel ülkem, Kurdistan

Özgürlük tutkunu olan Binevş, mücadelesi boyunca ailesine gönderdiği mektuplarla duygu ve düşüncelerini mürekkebe akıtır. Kuzey-Doğu Suriye’deki çalışmalarının ardından, 1988 yılında Şirnex’e geçecek olan Binevş ailesine gönderdiği 16 Nisan 1988 tarihli son mektubunda şunları kaleme alır: “Bu alanda son kez size mektup yazıyorum. Bir önceki mektupta ülkeye gideceğimi belirtmiştim ve işte şimdi ülkeye gitmenin son hazırlıklarını yapıyoruz. 8 yıldan sonra tekrar güzelim Kurdistan'a döneceğim için çok seviniyorum... Kurdistan'da yaşamak da güzel, ölmek de...”

Botan’ın Bêrîvan’ı

Binevş, 1988 yılında sonsuzlaştığı ve özgürlük yolunu araladığı Şirnex’in Cizîr ilçesine gider. Bir yıl boyunca burada çalışır, kısa sürede önce kadınların sonra da tüm toplumun gönlünde yer edinir. 7’den 70’e herkesin sevgi ve saygısını kazanan Binevş, 90’lı yılların karanlığına karşı Botan’a ışık huzmesi olur. Kim olduğuna bakmaksızın ev ev, mahalle mahalle dolaşarak kadınlara özgürlük mücadelesini tanıtır. Böylece her eve temas eden Êzîdî Binevş, özgürlük ateşini harmanladığı Cizîr’de artık Botanlı Bêrîvan olur.