Binler, Özgürlük Şöleni'nde buluştu

Yurt Dışı Haberleri —

29. Kürt Kültür Şöleni/foto: Erkan Gülbahçe

29. Kürt Kültür Şöleni/foto: Erkan Gülbahçe

  • Avrupa’nın dört bir yanından binlerce kişi Hollanda’nın Landgraaf kentinde düzenlenen 29’uncu Kürt Kültür Şöleni’nde buluştu. Bol güneşli günde büyük bir coşkuyla irade beyanında bulunan katılımcılar, bir kez daha “Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü” dedi.

 

ERKAN GÜLBAHÇE/M.ZAHİT EKİNCİ

Avrupa’daki Kürdistanlıların en büyük ve uzun soluklu kültürel etkinliği olan Uluslararası Kürt Kültür Şöleni’nin 29’uncusu Hollanda’nın Landgraaf kentinde binlerin katılımıyla gerçekleşti. Her yıl farklı bir slogan ve taleple gerçekleşen etkinliğin bu yıl sloganı “Abdullah Öcalan ve siyasi tutsaklara özgürlük, Kürdistan'a statü" oldu.

Yaz günlerinden kalma güneşli bir havada gerçekleşen Uluslararası Kürt Kültür Şöleni’nin ana sahnesi Öcalan posterleri ve farklı dillerde “Özgürlük” sloganlarıyla süslendi. Ana platformda Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nde yaşamını yitiren şehitlerin fotoğrafları yer aldı.

Tecrite ve tutsaklığa son verilmeli

Kürt Kültür Şöleni’nin açılış konuşmasını Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanları Fatoş Göksungur ve Yüksel Koç yaptı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatı Arturo Salerni yaptığı konuşmada, "Komplo ile başlayan çıkmaz, bugün fiziki tutsaklık ile devam ediyor” diyerek derhal tecritin son bulması ve tutsaklığa son verilmesi gerektiğini söyledi.

Daha fazla örgütlü olmalıyız

Kongreya Star Koordinasyon Üyesi Asya Abdullah ise dünyanın neresinde olursa olsun her Kürt bireyinin, her ailenin diline sahip çıkması, çocuklarını kendi kültürleri ile büyütmesi ve Kürdistan’daki mücadeleye güç vermesi gerektiğini belirterek, “Bugün her zamankinden daha çok örgütlü olmalıyız” dedi.

foto: M.ZAHİT EKİNCİ

Diz çökmeye mahkumlar

Kürt siyasetçi Hatip Dicle de konuşmacılar arasında yer alan isimlerdendi. Dicle, Kürdistan’da süren savaşın her şeyden önce “varlık ve yokluk” savaşı olduğuna dikkat çekti. Dicle,” Ancak bu faşist devlet her ne yaparsa yapsın en sonunda Kürtler ve Kürt mücadelesi önünde diz çökmeye mahkumdur” ifadelerini kullandı.

Soykırım planları boşa çıkacak

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Eşbaşkanı Ehmed Karamus’ta ise “Bugün Kürtlere yönelik çok kirli bir savaş yürütülüyor. Bütün bu soykırım saldırılarına rağmen Kürdün direnişi dünyaya örnek teşkil ediyor. Planladıkları soykırımı Kürt’ün direnişi nedeniyle sonuca ulaştıramayacaklar” dedi.

foto: M.ZAHİT EKİNCİ

Enternasyonallerden mesaj

29. Kültür Şöleni’ne çok sayıda enternasyonal kurum ve şahsiyet de mesaj gönderdi. TKP/ML Avrupa Örgütü ortak mücadele vurgusu yaparken, Birleşik Mücadele Güçleri de direnişi büyütme çağrısında bulundu. Filipin Demokratik Ulusal Cephesi Siyasi Başkanı Prof. Joma Sison ise “Öcalan’ın kapitalist moderniteye karşı yarattığı paradigmanın bütün halklar için bir kurtuluş olduğunu, Ulusal Cephe’nin Kürdistan mücadelesini sahiplendiğini ve bundan gurur duyduklarını” ifade etti.