Binlerce kişi 'Kill the bill' dedi

Dünya Haberleri —

5 Nisan 2021 Pazartesi - 15:30

İngiltere'de polis yasası protesto edildi

İngiltere'de polis yasası protesto edildi

  • İngiltere'de, güvenlik güçlerinin yetkilerinin değiştirilmesini öngören yasa tasarısı hafta sonu ülke genelinde protesto edildi. 25 ilde düzenlenen gösterilerde polis şiddeti büyük tepkilere neden oldu.

 

EREM KANSOY

İngiltere’de polise gösterilere müdahalede daha fazla yetki tanıyan yasa tasarısına karşı ülke genelinde düzenlenen protestolarda 107 kişi gözaltına alındı.

Tasarıyı eleştirenler, yeni düzenlemeyle protesto hakkının sınırlandırılacağını ve düzenlemelerin "otoriter sisteme doğru atılan bir adım" olduğunu savunuyor. Gösteriler 'Kill the bill' (Yasayı öldür) çağrısıyla düzenlendi. Londra'da binlerce kişi "Yasayı öldür" ve "İngiltere masum değil" sloganları attı.

Yasa ne anlama geliyor

İngiltere ve Galler’i kapsayan ve birçok yasal değişikliği barındıran, ancak etkin olarak polisin yetkilerini arttıran ve protesto hakkı konusunda birçok kısıtlamayı beraberinde getiren yeni polis yasasına karşı İngiltere’nin dört bir yanında sokak gösterileri gerçekleşiyor.

Temel bir insan hakkı olan gösteri ve protestoları engellemeye dönük olan bu yeni yasa vesilesiyle güvenlik güçleri "ciddi kargaşa, mülke ciddi zarar veya toplum yaşamında ciddi aksamalar" gibi nedenleri bahane göstererek gösteri ve protestoları engelleyebilecek ya da bu gösteriye katılan kişilere para cezası ve hapis cezası uygulayabilecek. Tek kişilik gösterileri dahi kapsayan bu yasal düzenleme ile protesto ve gösterilerde megafon ya da başkaca ses cihazlarının kullanılması da tamamen yasaklanabilecek.
Bu yasalara göre protestocular, çürütmeleri neredeyse imkansız olacak kadar belirsiz gerekçelerle tutuklanabilecek ve suçlanabilecekler. Bu, polis ve savcılara, bir protestonun halka "zarar verip vermediğine" karar vermede büyük bir alan sağlayabilecek ve 10 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Göçmen topluluklar daha fazla etkilenecek

Kısacası bu yasa tasarısı insanların yapılan hak ihlallerine karşı sokağa çıkmalarını engellemek için otoriter bir polis devleti yaratmayı amaçlıyor. Bu yasanın yürürlüğe girmesi durumunda en fazla etkilenen kesim ise göçmen toplulukları olacak. Kurumsal ırkçılık ve ayırımcılık ile daha fazla karşı karşıya kalacaklar.

Yasa ile birlikte zaten polis teşkilatı içerisinde siyahi ve diğer etnik azınlıklara karşı var olan ırkçılığa yasal bir zemin hazırlanmış olacak. Polis istediği zaman sokaktaki herhangi bir kimseyi şüpheli sıfatı ile durdurup sorgulayabilecek. Örneğin Parlemento’nun önünde bir eyleme katılan bir kişiyi hiç bir gerekçe göstermeden sadece eyleme katıldığı için tutuklayıp sonrasında ise sınır dışı edebilecek.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.