Bir folklor şöleni: Mîhrîcan

Kültür/Sanat Haberleri —

Mîhrican Kültür Festivali

Mîhrican Kültür Festivali

  • Avrupa’da Kürtlerin en uzun soluklulu etkinliklerinden olan Mîhrican Kültür Festivali, bu yıl Almanya'nın Eslingen Am Neckar kentinde yapılacak. 35 yıl önce Hozan Mizgîn ve Sefkanların öncülüğünde başlatılan Mîhrîcan’a bu yıl 30 grup katılacak.

M. ZAHİT EKİNCİ

Avrupa’da yaşayan Kurdistanlıların en uzun soluklu kültür ve sanat etkinliği olan Mîhrîcana Govendên Kurdistanê bu sene 35. kez Almanya'nın Eslingen Am Neckar kentinde düzenleniyor. 18 ve 19 Mayıs tarihlerine yapılacak Mîhrîcan etkinliği her sene olduğu gibi saat 10.00 geleneksel Mîhrîcan yürüyüşü ile başlayacak.

Mîhrîcan’a Avrupa’nın farklı ülkelerinden 30 grup katılacak. Mîhrîcan tertip komitesi adına gazetemize açıklamada bulunan folklor eğitmeni Mustafa Şahin bu sene farklı bir konsept izleyeceklerini belirterek şu bilgileri verdi: ''Folklor kampında yaptığımız konferansta yılardır hep tartıştığımız bir konuyu gündemimize aldık. Mîhrîcan etkinliğine dair eleştiri ve öneriler temelinde yeni bir konsepti bu sene hayata geçireceğiz. Şöyle ki yeni folklora başlamış olan genç ögrenciler ve kursiyerleri yılardır folklor çalışmaları yapan gruplarla aynı kategoride yarıştırmanın cok adilane bir tutum olmadığını düşündük.Bu haksızlığı ortadan kaldırmak içinde Mîhrîcan etkinliğini iki güne yaydık. Cumartesi günü geleneksel Mîhrîcan yürüyüşünün ardından toplamda 30 grubun katıldığı etkinlikte 20 grup ilk gün jüri karşısında hünerlerini gösterecek. İlk üçe girecek olan gruplar ertesi gün de geçen sene ilk 10’a giren gruplarla aynı kategoride yarışma imkanı bulacak.”