Bir kolunu aldılar

Abdulsamet Burak - Abdulvahap Burak

Abdulsamet Burak - Abdulvahap Burak

  • Hasta tutsak Abdulsamet Burak tedavisi yapılmadığı için tek kolunu kullanamıyor. Babası Abdulvahap Burak, "Platin taktılar ama yarısı dirseğinden dışarıda kalmıştı. Platini görebiliyorduk. Sonra kapattılar. Onu da yarım yamalak yaptıkları için oğlum artık kolunu ne eğebiliyor ne de bükebiliyor" dedi.

ASMİN BARAN / AMED

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan hasta tutsak Abdulsamet Burak’ın tedavi edilmediğini belirten baba Abdulvahap Burak, duyarlılık çağrısında bulundu. Abdulvahap Burak’ın bir kızı da tutsak. Ailesinde neredeyse cezaevine girmeyen kimse kalmamış. Evlerinin 2015’te basılmasıyla beraber kendisinin, kızı Serap Burak ve oğlu Abdulsamet Burak’ın gözaltına alındığını anlatan Abdulvahap Burak, “O süreci hepimiz hatırlıyoruz zaten. En ufak bir ses çıkaran herkesi gözaltına alıyor ya da tutukluyorlardı. Ben de haksızlığa sessiz kalmadığım için evimi bastılar. Hiçbir somut delil olmamasına rağmen evde iki çocuğumu ve beni gözaltına aldılar. Üyelik iddiasıyla da üçümüzü de tutukladılar” dedi.

Çocuklarıyla tutukluydu

Kendisinin bu süreçte sık sık sürgün edilerek üç cezaevi değiştirdiğini söyleyen Abdulvahap Burak, çocuklarıyla beraber tutuklu kaldıkları zamanı şöyle anlattı: “Ben cezaevinde sadece 8 ay kaldım. Ben çıktım ama kızım Serap ve oğluma 14 yıl hapis cezası verdiler. Kızım hala Kocaeli Gebze Kapalı Cezaevi’nde tutuklu. Oğluma verilen ceza da üst mahkeme tarafından bozulunca beraat etti. 23 ay cezaevinde kaldıktan sonra o da tahliye oldu. Tahliyeden sonra ben buralarda kalamam diyerek PKK’ye katıldı."

Tek kolunu artık kullanamıyor

Gerillaya katıldıktan dört yıl sonra Abdulsamet Burak’ın, Zap’ta yaşanan bir çatışmada yaralı olarak esir düştüğünü belirten baba Abdulvahap Burak, oğlunun aldığı darbe nedeniyle kolundan yaralandığını söyledi. Oğluna 13 kez ağırlaştırılmış müebbet verildiğini belirten Abdulvahap Burak, tedavi edilmediği için kolunu hareket ettiremediğini ifade etti. Burak, “Oğlum ilk yakalandığında kolunun bir kısmını kaybetmişti zaten. Sonra cezaevinde uzun süre tedavisini yapmadılar. En sonda platin taktılar ama taktıkları platinin yarısı dirseğinden dışarıda kalmıştı. Biz görüşe gittiğimizde o platini görebiliyorduk. En sonda dışarıda kalan kısmını etle kapattılar. Onu da yarım yamalak yaptıkları için oğlumun kolu şu an tek bir şekilde duruyor. Ne eğebiliyor ne de bükebiliyor sadece platinin takıldığı şekilde duruyor. Bütün hayatını ve ihtiyaçlarını sadece sol koluyla karşılıyor” şeklinde konuştu.

Ölüme terk ediliyorlar

Hastalığına rağmen oğlunun tedavi edilmediğine dikkat çeken Abdulvahap Burak, “Sadece benim oğlum değil, yüzlerce hasta tutsak bugün tedavi edilmiyor. Bu baskıların ve hukuksuzluğun son bulması gerekiyor. İnsanları cezaevinde açık bir şekilde ölüme terk ediyorlar. Bu durum hiçbir şekilde kabul edilemez. Hasta tutsakların tahliye edilmesi gerekiyor. Bunu yapmadıklarında da tedavi etmeleri gerekiyor ama hiçbirini yapmıyorlar. Tutsaklar tecrit içinde tecridi yaşıyor” dedi.

Onların sesi olalım

Abdulvahap Burak, tutsak kızı Serap Burak’ın da son yıllardaki bütün açlık grevlerine katıldığını belirtti. Kızının hiç hasta olmamasına rağmen cezaevi koşulları nedeniyle birçok hastalığın baş gösterdiğini kaydeden Abdulvahap Burak, verdikleri varlık mücadelesi nedeniyle bu politikalarla karşı karşıya kaldıklarını vurguladı. Abdulvahap Burak, devam eden açlık grevlerine dikkat çekerek şu mesajı verdi: "Oğlum greve girdiği dönemde bizi aramalarına izin vermediler. Bu ihlaller bitsin diye bu grevi başlattılar. Bizlerin de onların sesi olmamız gerekiyor. Sadece bu süreçte değil her daim onlara sahip çıkmamız gerekiyor. Sessiz kalırsak bu ihlaller daha da artacak."

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.