BM’nin Suriye ‘endişesi'

Dünya Haberleri —

Suriye Askerleri bombalanan akademi önünde

Suriye Askerleri bombalanan akademi önünde

  • 120 kişinin yaşamını yitirdiği Humus saldırısı ardından misilleme yapan Suriye hükümet güçleri İdlib’i vurdu. BM Rojava saldırılarını görmezden gelip itidal çağrısı yaptı.  

Humus kentindeki Harp Okulunda düzenlenen mezuniyet törenine dönük Kamikaze Drone’lu saldırılarda 120 kişi öldü 277 kişi de yaralandı. Suriye Savunma Bakanının törenden ayrılmasından bir kaç dakika sonra gerçekleşen saldırı sonrası Suriye Putin-Erdoğan bölgesi olarak adlandırılan İdlib’e misilleme yaptı. İdlib’e dönük misillemede en az 12 kişi öldü. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, "Şiddetin tırmanmasından ciddi endişe duyuyorum" dedi.

Üç günlük yas ilan edildi
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen dün Humus'ta Harp Okulu'nun mezuniyet törenine insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırının ardından itidal çağrısında bulundu. Saldırının ardından BM'nin üst düzey isimlerinden ardı ardına benzer açıklamalar geldi. Ülkede üç günlük ulusal yas ilan edilirken, İdlib'e yönelik 'misilleme' saldırılarında da sivil kayıplar olduğu belirtiliyor. Saldırının ardından Suriye ordusuna bağlı topçu birliklerinin ve Rus Hava Kuvvetleri'nin İdlib'e yönelik bombardıman düzenlediğini vurgulayan BM Temsilcisi, bu saldırılarda da sivil kayıplar yaşandığını ve altyapının zarar gördüğünü hatırlattı. Harp Okulu'na yönelik saldırının El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir El Şam'ın (HTŞ) kontrolündeki İdlib'den yapıldığı öne sürülüyor.

Rojava’yı yine görmediler
Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 120 kişinin öldüğü, 277 de yaralının bulunduğu saldırıyla ilgili konuşan BM Genel Sekreteri António Guterres, saldırıdan ve Suriye'nin çeşitli yerlerine yönelik "misilleme bombardımanından" derin endişe duyduğunu belirterek ülke çapında ateşkes ihtiyacının altını çizdi. BM Sözcüsü Stéphane Dujarric ise New York'ta gazetecilere yaptığı açıklamada "Sivillerin ve sivil altyapının her zaman uluslararası hukuka uygun olarak korunması gerektiğini" vurguladı.

Tırmanan gerilim sebebiyle bugün Humus'un bazı bölgelerindeki camilerde cuma namazı kılınması, olası saldırıların önüne geçmek amacıyla, yasaklandı. Ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildi. 

SOHR; 120'den fazla ölü var
Suriye'nin Humus kentindeki Harp Okulu'nun dünkü mezuniyet töreninin ardından insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlenmişti. Suriye Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre saldırıda, 31'i kadın, beşi çocuk olmak üzere 89 kişi öldü, 277 kişi de yaralandı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise ölü sayısının 120'nin üzerinde olduğunu öne sürdü.
Söz konusu saldırının ardından Rusya ve Suriye ordularına bağlı hava ve kara birlikleri HTŞ kontrolündeki İdlib'i yoğun şekilde bombardımana tuttu. SOHR, bölgedeki altyapının zarar gördüğü hava saldırılarında ise 12 sivilin öldüğünü iddia etti. ŞAM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.