Brukanlı’nın elleri ve ayağı tutmuyor

11 Kasım 2022 Cuma - 16:30

  • Ereğli Cezaevi’nde ağır tecride karşı bedenini ateşe veren Yakup Brukanlı’nın, elleri, kolları ve bir ayağı tutmamasına rağmen hastaneye götürülmeyerek, tekli hücrede tutuluyor. 

 

Konya/Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde artan hak ihlalleri ve ağır tecrit koşullarına karşı 40 tutsağın 4 Ekim’de başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi devam ediyor. Açlık grevinde olan tutsaklardan Rojhilatlı Yakup Brukanlı, ağır tecrit koşullarına karşı 28 Ekim’de bedenini ateşe verdi. Aynı cezaevinde tutulan Mehmet İşiktaş, Brukanlı ile ilgili de şu bilgileri paylaştı. “Bu hak ihlallere karşı bedenini ateşe veren Yakup Brukanlı arkadaşımızın iki dereceden yanıkları var ve kolları, elleri ve bir ayağı tutmuyor. Hala hücrede tutuluyor, enfeksiyon kapma riski var. Yakup hastaneye gitmek istemesine rağmen götürülmüyor.”

İşiktaş, taleplerinin Yakup Brukanlı'nın bir an önce hastanede tedavi edilmesi, tutuklularla aynı koğuşlara alınmaları, havalandırma saatlerinin arttırılması, ağır adli tutuklularla aynı yerde tutulmamaları ve yapılan kötü muamelelerin sonlandırılması olduğunu söyledi.  KONYA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.