Bu fırında para değil kart geçerli

Kadın Haberleri —

9 Ağustos 2020 Pazar - 16:27

  • İsviçreli yardım kuruluşu AVC tarafından Kuzey ve Doğu Suriye’nin Kobanê kantonunda üç yıl önce açılan Nanê Jiyanê adlı fırın işletmesinde, savaş bölgelerinden göç eden ve Kobanê’deki dar gelirli ailelere ücretsiz ekmek veriliyor, 15 kadın da istihdam ediliyor.

Fırında 15 kadın, sabah saat 07.00 ile öğlen 13.00 saatleri arasında çalışıyor. Günlük üretilen yaklaşık 2 bin 800 ekmek ise ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.
 
Bir dayanışma alanı
 
Fırın çalışanlarından Leyla Elî, 07.00-13.00 arası olan çalışma saatlerinin pandemiden dolayı 06.00-11.00 olarak değiştiğini ifade ediyor. Yaptıkları ekmekleri ücret karşılığı satmadıklarının altını çizen Leyla, savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalanlara ve yoksul ailelere verdiklerini söylüyor. Leyla, “Yardıma muhtaç olduğunu öğrendiğimiz ailelere, kart veriyoruz. Günlük ekmek almaya gelen aileler kartlarını gösterdikten sonra ihtiyacı kadar ekmek alabiliyor. Burada çalışan kadınlar da ailelerinin ekonomilerini karşılıyor. Yani bu fırın hem kadınlar için hem de yoksul aileler için bir dayanışma alanı” diyor.
 
Birbirimize yoldaş olduk
 
Fırında çalışan kadınlarla güçlü bağ kurduklarını belirten Leyla, şunları söylüyor: “Hepimiz aynı acıyı yaşadığımız için hem dert ortağı olmuşuz hem de yaşamın her alanında birbirimize yardım eden yoldaşlar olmuşuz. Çalışma yerine geldiğimizde hepimiz sıkıntılarımızı dışarıda bırakıp güler yüzle iş başına geçiyoruz. Kadınlar günün yarısını fırında, yarısını da evde ev işleri ile geçiriyor. Yazları sıcaklık derecesi arttığı için fırının içi dışarıya göre iki kat daha sıcak oluyor. Bu da bizi zorluyor ancak emeğimizin karşılığını alınca zorlukları unutuyoruz. Umut ediyorum ki bütün kadınlar hiç kimseye muhtaç olmamak için yaşamın her alanında çalışıp kendi ekonomik sistemlerini güçlendirirler.”

JINNEWS/KOBANÊ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.