Bu saldırı kadınadır!

Kadın Haberleri —

22 Mayıs 2022 Pazar - 16:30

.

.

  • “Kürdistan’ı savun” diyen Fransa Demokratik Kürt Kadın Hareketi, hafta sonu alanlara çıktı. Fransa hükümetine “Soykırımın ortağı olma” çağrısında bulunan kadınlar, “Gerilla yaşamımızdır” dedi.

SELMA AKKAYA / PARİS

Türk devletinin Kürdistan'a dönük işgal saldırılarına karşı Fransa Demokratik Kürt Kadın Hareketi'nin (TJK-F) çağrısıyla Fransa'da bulunan kadın komün ve meclisleri hafta sonu eylemdeydi. Paris, Toulouse, Strasbourg, Rennes, Bordeaux gibi birçok kentte alanlara çıkan kadınlar, “PKK bir kadın partisidir, Kürdistanı Savun” mesajı verdi. Fransa’nın birçok kentinde yapılan eylemlerde kadınların ortak çağrısı, söz konusu işgalin aynı zamanda uluslararası hukuku çiğnemek olduğu vurgulanırken, “PKK kadındır, Jin, Jiyan, Azadî” denildi.

‘Gerilla yaşamımızdır’

Rennes, Bordeaux’da kadınlar alana çıkarken, Paris'te kadınlar İnvalides’de bulunan Fransız Parlamentosu önünde hükümete seslenerek, “Dün DAiŞ’e karşı savaştığında alkışladıklarınız, bugün Erdoğan diktatörlüğü tarafından ülkesi işgal ediliyor. Buna sessiz kalmak, suça ortaklıktır” diyerek, “Gerilla yaşamımızdır" dedi. Fransız hükümetine, “Soykırımın ortağı olmayın" diyen kadınlar, Türk devletini kınayan dövizler taşıdı. Kadınlar gerçekleştirdileri eylemle, “İşgale karşı direniş” diyerek Ortadoğu’da kadın haklarının teminatı olan gerillaları sahiplenlendi. 

‘PKK kadın partisidir’

Eylemde, Kürt halkının barış ve insanca taleplerine geçmişten bu yana Türk faşist devletinin sürekli saldırılar ile cevap verdiğini belirten Kadınlar, bugün Kürt halkının soykırım ile yüz yüze bırakıldığına dikkat çekti. Kadınlar ayrıca DAİŞ ile mücadeleyi de hatırlatarak, “Dün DAİŞ barbarlığına karşı direnirken alkışladıklarınızı savunun” diyerek, Fransız Parlamentosunu göreve çağrıldı. 

Slogan ve zılgıtlarla meclise seslenen kadınlar, “PKK bir kadın partisidir! Kürdistan'ı savun” diyerek bir kez daha direnişin sesi oldu. Eylem boyunca saldırı ve bölgedeki gelişmeleri konu alan TJK-F bildirisi dağıtılırken “Diktatör Erdoğan”, “İşgali durdur”, “Yaşasın PKK direnişi” sloganları atıldı.