Bu yürüyüş bir başlangıç

Büyük Özgürlük Yürüyüşü-Elih

Büyük Özgürlük Yürüyüşü-Elih

  • İki koldan devam eden Büyük Özgürlük Yürüyüşü, Amed'in ilçeleri ve Êlih'e vardı. Bu yürüyüşün bir son değil, başlangıç olduğunu belirten HDK Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, "Sayın Öcalan fiziki özgürlüğüne, Kurdistan statüye kavuşuncaya kadar yürüyeceğiz" dedi.

Kuzey Kurdistan'daki sivil toplum örgütleri ve partilerin, Qers ve Wan'dan 1 Şubat'ta başlattığı ve 15 Şubat’ta Amara’da tamamlamayı planladığı Büyük Özgürlük Yürüyüşü, 14. gününde.

Yürüyüşün Wan kolunda yer alan siyasetçiler ve demokratik kitle örgütü temsilcileri, dünkü yolculuklarına  Mêrdîn'in Şemrex (Mazıdağı) ile Dêrik ilçeleri arasındaki kırsal bölgede başladı. Bir süre halaya duran yürüyüşçüler, daha sonra kent merkezine geçti. Yürüyüşçüler, kentin girişindeki bir petrol istasyonunda davul ve zurna eşliğinde karşılandı. Kitlede kadınların yoğunluğu dikkati çekti. Birçok kişi de yöresel kıyafetlerle karşılamaya katıldı. Yürüyüşçülere karanfiller veren yurttaşlar, uzun bir süre halaya durdu. 

Yürüyüşçüler, kitleyle birlikte daha sonra kent meydanına kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıldı. Yürüyüş güzergahında bulunan yurttaşlar da zafer işaretleri ve alkışlarla yürüyüşçülerin coşkusuna ortak oldu.  Yürüyüş sonrası konuşan DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, "Bu yürüyüş, faşizm karanlığına karşı demokratik cumhuriyetin yolunu açma yürüyüşüdür. O yüzden karanlığı def edip, yeni bir yol bulma yürüyüşüdür. Kürt halkının kendi kaderini belirleme yürüyüşüdür. Barış annelerinin ‘Êdî bes e’ yürüyüşüdür. En ağır bedelleri ödemiş Kürt halkının yürüyüşüdür" dedi.

 

 

Yürüyüşçülerin bir sonraki durağı Amed'in Xana Axpar (Çınar) ilçesi oldu. Yürüyüşçüler, önce tarihi Zerzevan Kalesi'ne çıktı. DEM Parti Mêrdîn Milletvekili Beritan Güneş, Zerzevan Kalesi eteklerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kitaplarından bir kesit okudu. 

Yürüyüşçüler, daha sonra ilçe merkezine geçti. Kalabalık bir kitle, yürüyüşçüleri davul ve zurnayla karşıladı. Ardından DEM Parti binasında kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Birçok yurttaş, evlerinin balkonlarından yürüyüşçüleri selamladı. 

DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve barışın gelmesini istediklerini belirterek, “Bugün cezaevlerinde tecridin kırılması için yüzlerce tutsak açlık grevinde. Anneler Adalet Nöbeti'nde. Özgürlük Yürüyüşünü hep birlikte büyütüyoruz” dedi.