Çand Ma: Newroz hediyesi

Kültür/Sanat Haberleri —

Şêrko Kanîwar

Şêrko Kanîwar

  • Amed’de Kürtçe anadilinde müzik eğitimleri ve atölyeler düzenleyen Ma Music Center, kuruluşunun 7’nci yılında yeni şubesi olan Çand Ma’yı açacak. 

Amed’de Kürtçe anadilinde müzik eğitimleri ve atölyeler düzenleyen Ma Music Center, kuruluşunun 7’nci yılında yeni şubesi olan Çand Ma’yı açacak. Sûr’da yaşayan çocukların kendi dillerinde kültür ve sanat eğitimi görmelerini hedefleyen Çand Ma, çocuklara Newroz hediyesi olarak 20 Mart’ta açılacak. Ma Music Center Koordinatörü Şêrko Kanîwar, Çand Ma’ya dair Mezopotamya Haber Ajansı’na konuştu. 

Amed’deki belediyelere kayyım atandıktan sonra aileler, sanatçılar, eğitimciler ve sivil toplum örgütleriyle beraber Ma Music Center’ı kurduklarını belirten Şêrko Kanîwar, “Çünkü burada biz kaldık, müzik kaldı, çocuklarımız kaldı. Pandemiden sonra yine ailelerimizle, bütün Kürt sanatçı ve sanatseverlerle dünyanın dört bir yanına ulaşarak, Zarok Ma’yı kurduk. Şimdi Ma Music Center’ın 7’nci yıl dönümünün arifesindeyiz. 7 yıldır Ma Music Center ve Zarok Ma olarak çocuklarla buluşuyoruz, Kürt kültür ve sanatını akademik olarak ve özellikle Kürt müziğini dünyanın neresinde olursa olsun çocuklarımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Şimdi de Sûr’da özellikle de Sûr çocuklarına hem Kürtçe müzik eğitimi vermek hem de kültür ve sanat eğitimi vermek istiyoruz. Biz istiyoruz ki Çand Ma, çocuklara Newroz hediyesi olsun” şeklinde konuştu.

Çand Ma ile buradayız

Çand Ma’nın “kültürümüz” anlamına geldiğini söyleyen Kanîwar, “Bir şubemiz de Diclekent’te var, onun ismi de Zarok Ma. Ne olursa olsun kültür yaşayacak ve yaşamalı. Çand Ma’yı da kültürümüzün çocuklarda canlı kalması için ve gelecek nesillere aktarılması için Sûr’daki çocuklara hediye edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kanîwar, amaçlarının 0-14 yaş aralığındaki çocuklara ritim, saz, drama ve halk oyunları eğitimleri vermek olduğunu söyledi. Çocuklarla beraber çizgi filmler ve stop-motion yapacaklarını, ayrıca çok çeşitli atölyeler düzenleyeceklerini aktaran Kanîwar, “Amaç, Sûr‘daki çocukların kendilerini bütün kültür sanat bölümlerinde Kürtçe yetiştirebilmeleri ve Kürtçe hizmet alabilmeleridir. Sûr’da ulaşamadığımız tek bir çocuk bile kalsın istemiyoruz. 7 yıl önce ‘Biz bu topraklarda çocukları müziksiz bırakmayacağız’ dediğimiz gibi bugün de Çand Ma ismiyle buradayız” dedi. 

Ehmedê Xanî kütüphanesi

Ma Music Center ve Zarok Ma’nın da desteklerle açıldığını hatırlatan Kanîwar, şöyle devam etti: “Çand Ma’nın açılması için de bu yayınla birlikte kampanya başlatmış olduk. Çand Ma’ya destek olmak isteyenler bize kitap alabilir. Bir kütüphane hedefimiz var ve adı Ehmedê Xanî olacak. Kütüphane için masa, sandalye alabilir, fotokopi makinesi alabilir, müzik aleti alabilir. Çocuklar için kim taş üstüne taş koymak istiyorsa bizimle iletişime geçsin, böylelikle Sûr’daki çocuklar için destek vermiş olurlar. Buyurun hep beraber Çand Ma’yı kuralım.” AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.