Çekilmeyi takip heyetine hapis

Geri çekilme süreci / Wan

Geri çekilme süreci / Wan

  • Gerillanın geri çekilme sürecini takip eden heyette yer alan 9 kişiye, hapis cezaları verildi. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile 2013-2015 yılları arasında başlatılan "diyalog süreci"nde HPG’lilerin geri çekilmesini takip eden heyette yer alan 9 kişinin “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuksuz yargılandığı davada karar çıktı. Wan’da 3 Haziran 2022’de tutuklanan ve aynı yılın 20 Eylül'ünde tahliye edilen 9 kişiye, yargılandıkları davada 6 yıl 3 ay ila 7 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezaları verildi. 

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında sadece yargılanan kişilerin avukatları katıldı. Savcı, mütalaasında “Çözüm Sürecini İzleme Komisyonu”nun Demokratik Toplum Kongresi (DTK) talimatıyla kurulduğunu, komisyonun devlet tarafından izin verilen bir komisyon olmadığını ve örgüt üyeleri ile görüşmeler gerçekleştirdiğini iddialarında bulundu. Komisyon üyelerinin "PKK’nin çözüm sürecinde üzerine düşen görevleri yerine getirdiği ancak hükümetin KCK davasından tutuklu olanları serbest bırakmadığı, seçim barajını düşürmediği, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın koşullarının düzeltmediği" yönündeki açıklamaları da mütalaada "algı yaratmak" şeklinde değerlendirildi.  

9 yıl önceki fotoğraf

Savcı, komisyon üyelerinin 2013’te geri çekilme sırasında bir köyde karşılaştıkları HPG’lilerle fotoğraf çekmelerini de iddiasına gerekçe yaptı. Söz konusu durumun "hayatın olağan akışına uygun olmadığını" ileri süren savcı, heyetin örgüt üyeleriyle irtibatta olduğunu iddia etti. Mahkeme, avukatların savunmasının ardından kararını açıkladı. Abdulkerim Durmaz, Harun Okay ile Atilla Kumli’ye “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6'şar ay; Behice Abi, Evin Keskin, Ömer Işık, Salih İpek, Yakup Aslan ve Yılmaz Berki’ye de aynı iddiayla 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi. VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.