Çemçemal’de iki kız kardeşin cenazesi bulundu

Kadın Haberleri —

13 Eylül 2020 Pazar - 18:00

  • Silêmanî'nin Çemçemal ilçesinde iki kız kardeş, bir çukura gömülü olarak bulundu. Kız kardeşlerin babaları tarafından katledildiğinden şüpheleniliyor.

Silêmanî’nin Çemçemal ilçesi Şuwan Mezarlığı yakınında geçtiğimiz çarşamba günü Faqê Hasib (19) ve Helin Faqê Hasib (17) adlı 2 kız kardeşe ait cenaze, 9 Eylül günü toprağa gömülü olarak bulundu. Brahîm Aga köyünden oldukları belirtilen kız kardeşlerin babalarının fiziksel tacizi nedeniyle şikayette bulunduğu ve 17 Temmuz’da kadın sığınma evine yerleştirildiği belirtiliyor.  
KirkukNow’a konuşan Silêmanî Kadın Sığınma Evi Sözcüsü Hîwa Kerîm, “Sığınma evinde kaldıktan sonra babalarını ziyaret ettiler. Ardından eve dönmeyi kabul ederek, şikayetlerini geri çektiler. Mahkeme emriyle 11 Ağustos’ta babaları sorumluluklarını aldığına dair resmi tutanağı imzaladıktan sonra eve döndüler” dedi.
Süleymaniye Polisi Sözcüsü Yüzbaşı Serkewt Ahmad ise, 6 veya 7 gün önce katledildikleri tahmin edilen kız kardeşlerin cesetleri ortaya çıktıktan hemen sonra babaları Feqe Hisên hakkında tutuklanma emrinin çıkarıldığını söyledi.
İki eşli olduğu belirtilen baba Feqe Hisên’den her iki eşinin de şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşandığı, kız kardeşlerin de babalarıyla yaşadığı belirtiliyor.

11 Eylül’de düzenlenen cenaze törenine ailesi ve yakınları katılmazken, kadın hakları ve insan hakları aktivistlerinin yanı sıra ilçe yönetiminden yetkililer katıldı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.