Cezaevi kantinlerinde soygun

25 Temmuz 2022 Pazartesi - 16:45

Türk cezaevleri/foto:AFP

Türk cezaevleri/foto:AFP

  • Cezaevlerindeki kantinlerde birçok temel ihtiyaca yüzde 225’lere varan zamlar uygulandı. 

 

Türkiye’de ekonomik krizin etkisiyle artan fiyatlar cezaevi kantinlerinide vurdu. Bakırköy Kadın Cezaevi kantini ihtiyaç listesindeki ürünlerin fiyatlarına yüzde 225’e varan zamların geldiği ortaya çıktı. Buna göre kantin listesindeki ürünlerin fiyatlarına Haziran’dan Temmuz’a kadar geçen sürede yüksek zamlar uygulandı. Cumhuriyet’ten Şevval Aydoğan’ın haberine göre; herhangi bir yerden geliri olmayan tutuklular, ihtiyaç listelerine kısa sürede gelen yüksek zamlar nedeniyle zorlanıyor. Tutuklu avukatları, tutukluların temel ihtiyaçlarını karşılayamamaya başladığını aktardı. 

Birçok farklı kalemde gelen zamlardan en dikkat çekeni ise tutukluların mektup yazmak için sık sık aldıkları A4 kağıdı oldu. 50 adet şeklinde satılan A4 kağıdının Haziran ayındaki fiyatı 4 TL iken, Temmuz’da yapılan yüzde 225 zamla 13 TL’ye çıktı. Haziran ayında 36 lira 27 kuruş olan kaşar peyniri yüzde 75 zamlanarak 63 lira 50 kuruşa yükseldi. Kişisel bakım ürünlerine de yüksek oranlarda zam uygulandı. El havlusuna yüzde 164 zam uygulanarak 17 TL’den 45 TL’ye yükseldi. Banyo havlusuna da yüzde yüz zam yapıldı. 45 TL olan havlunun fiyatı 90 TL’ye çıktı. Tek kişilik nevresim takımının fiyatı da 129 TL’den 222 TL’ye ulaştı.  

Elektrikte ticarethane tarifi

Zamlar yalnızca kantin fiyatlarıyla sınırlı kalmadı, elektrik kullanımına gelen zamlar da tutukluları etkiledi. Tutuklular “Aydınlatma dışındaki elektrik giderleri hükümlü tarafından karşılanır” hükmü gereğince kullandıkları elektrik giderlerini de kendileri ödüyor. Cezaevlerinin “tek zamanlı ticarethane statüsü”nde olması sebebiyle de kullandıkları elektrik daha yüksek meskenden fiyatlandırılıyor. Kullandıkları üçlü elektrik prizine ise bir ayda yüzde 103 zam uygulandı.

Son zamanlarda tutuklulardan gelen her mektupta kantin fiyatlarının yüksekliğinden şikayet edildiğini belirten İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, “Tutukluların kantinden alışveriş yapmaya mecbur bırakıldığı bir ortamda kantin fiyatlarının da yüksek olması tutukluların temel ihtiyaçlara erişimini zorlaştırıyor. Bu zamlar kabul edilemez. Hapishanede tutulan mahkumların ihtiyaçlarının idare tarafından ücretsiz sağlanması gerekir” dedi.

 

Korona için ağrı kesici

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde Kovid-19’a yakalanan ve hastaneye götürülmeyen dört tutsağa sadece ağrı kesici verildiği aktarıldı.

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Şaban Tekin, Botan Timur, Mert Ekinci, Nazmi Aydın, Kovid-19’a yakalandı. Sağlık durumu ağırlaşan, hastane ve cezaevi revirine götürülmeyen tutsaklara sadece ağrı kesici verildiği bildirildi.  Tutuklu Botan Timur, söz konusu durumu haftalık telefon görüşmesinde ailesine aktardı. Adalet Nöbeti eylemi sürdürücülerinden Timur’un annesi Aslıhan Timur, şunları paylaştı: “Oğlum tek kişilik hücrede tutuluyor. ‘Sürekli titriyorum, çok halsizim, doktora götürme talebimiz olduğu halde götürmediler. Sadece ağrı kesici verdiler’ dedi. Tutuklular için duyarlılık gösterilmeli ve sivil toplum örgütleri çaba içerisinde olmalıdır.”  

 

Urfa E Tipi’nde cinayet

Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Mehmet Yılmaz, şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.  

25 yaşındaki adli tutuklu Mehmet Yılmaz’ın önceki gece banyoda yalnızken intihar ettiği iddia edildi. Tutukluların durumu fark etmesi ve gardiyanlara haber vermesi üzerine gelen sağlık ekiplerinin, Yılmaz’ın yaşamını yitirdiğini tespit ettiği ileri sürüldü. Olay yerinde yapılan incelemelerin ardından Yılmaz’ın cenazesi Urfa Adli Tıp Kurumu (ATK) Müdürlüğü morguna kaldırıldı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.