Cezaevinde şüpheli ölüm

Sedat Yamuktu

Sedat Yamuktu

  •  Diş tedavisi için hastaneye kaldırılan adli tutuklu Sedat Yamuktu’nun “genel durum bozukluğu ve nefes darlığı”ndan yaşamını yitirdiği ileri sürüldü. Baba Hicri Yamuktu, oğlunun ölümünün şüpheli olduğunu söyledi.  
  •  “Hastanede cenazeye baktım, oğlumum kollarında, boynunda morluklar var. Ayağında kırıklar söz konusu. Oğlumun yüzü simsiyah olmuş. Öldü mü öldürüldü mü bilmiyorum ama cezaevinde hayatını kaybetti.”  

Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde adli suçtan tutulan ve nefes darlığından öldüğü iddia edilen Sedat Yamuktu’nun babası, kendisini arayarak ‘gelin cenazenizi alın’ diyenlere seslendi: “Benim oğlumu siz mi öldürdünüz?” 

Üç çocuk babası Sedat Yamuktu (36), 4 Temmuz 2023’te evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı, uyuşturucu suçu gerekçesiyle tutuklandı. Yamuktu, 7 Kasım'da saat 10.19’da ambulans ile Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Yoğun Bakım (2) bölümüne kaldırıldı. Yamuktu’nun aynı gün saat 23.45’te hayatını kaybettiği belirtildi. Ölümü, kayıtlara “genel durum bozukluğu, nefes darlığı” olarak geçti. Yamuktu, otopsi işlemleri ardından 8 Kasım’dae Riha merkezde bulunan Yeni Asri Aile Mezarlığında toprağa verildi. 

Hicri Yamuktu

Hiçbir hastalığı yoktu

MA’dan Emrullah Acar’a konuşan baba Hicri Yamuktu (60), oğlunun bilinen herhangi bir hastalığının olmadığını belirterek, “Devlet hastanesine kaldırıyorlar. Bunu biz tesadüfen hastanede olan ve Sedat’ı tanıyan bir kirvemizin görmesiyle öğreniyoruz. Oğlum, kirvemize diş ağrısı nedeniyle hastaneye getirildiğini aktarıyor. Aynı gün 23.45’te yaşamını yitiriyor” dedi. Yetkililerin ölüm haberini 8 Kasım saat 03.30 dolaylarında kendisini telefonla arayarak verdiğini dile getiren Yamuktu, “Beni arayan kişi ‘gelin oğlunuzun cesedini alın’ dedi. Ben şaşırdım. Nasıl öldü? Herhangi bir rahatsızlığı yoktu. Cezaevinde 3-4 ay kalan bir tutuklu bir anda neden ölür? Biz şaşırdık ve hastaneye gittik. Orada bana bir poşet verdiler, oğluma kısa bir süre önce gönderdiğim eşyalar. Orada bulunan herkese ‘oğlum neden öldü?’ diye sordum, kimse bana bir cevap vermedi. Oğlum cezaevinde mi öldü, hastanede mi öldü, hangi hastalıktan öldü bilmiyorum. Cezaevine sağlam girdi. Hiçbir hastalığı da yoktu. Madem durumu ağırdı ailesine neden haber verilmedi” diye konuştu. 

Nasıl öldüğünü söylesinler

Henüz otopsi raporu alamadıklarını belirten baba Yamuktu, 13 Kasım’da cezaevi savcısı ile görüştüğünü, savcının “Sabret 5-10 gün içinde otopsi raporu çıkar” dediğini aktardı. Yamuktu, şunları söyledi: “Oğlumun nasıl öldüğünü öğrenmek istiyorum. Öldürüldüğünü düşünüyorum. Sadece bir tutanak verildi bize. Tutanakta da ‘nefes darlığı’ deniliyor. Benim oğlum 36 yaşında bugüne kadar herhangi bir nefes rahatsızlığı olmadı. Oğlum sapa sağlamdı. Ben hastanede cenazeye baktım, oğlumum kollarında, boynunda morluklar var. Ayağında kırıklar söz konusu. Oğlumun yüzü sim siyah olmuş. Öldü mü öldürüldü mü bilmiyorum ama cezaevinde hayatını kaybetti.”  

Cezaevinden gelen telefon

Cezaevinde kalan bir tutuklunun, ailesini arayarak ‘T2 A22 koğuşunda bir mahkumum boynu kırılmış, cenazesini kaldırmışlar’ dediğini öğrendiğini belirten Yamuktu, “Söz konusu tarih ile oğlumun yaşamını yitirdiği tarih aynı. Ailesini arayarak bilgi veren kişi herhalde benim oğlumdan bahsediyor. Benim oğlum neden öldü? Avukat tuttum peşini bırakmayacağım. Beni arayarak ‘gelin cenazenizi alın’ diyenlere sesleniyorum; benim oğlumu siz mi öldürdünüz? Bütün yetkililerden şikayetçiyim, adaletin yerini bulmasını istiyorum” şeklinde konuştu.  URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.