Cezasızlık ihlalleri arttırıyor

Haşim Toğurlu

Haşim Toğurlu

  • Şirnex’te cezasızlık politikasının ihlalleri arttırdığına dikkat çeken İHD Şube Eşbaşkanı Haşim Toğurlu, “Şu anda AKP devleti var karşımızda” dedi. 

Üçer ay aralıklarla 7 kez uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL), her ne kadar 17 Temmuz 2018’de kaldırılsa da uygulamaları özellikle Kurdistan kentlerinde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Sokağa çıkma yasakları döneminde yüzlerce kişinin katledildiği ve binlerce evin yerle bir edildiği Şirnex ile ilçeleri yoğun hak ihlallerinin yaşandığı kentlerin başında geliyor. Ağır hak ihlallerin yaşandığı kentte, ev baskınları, gözaltı, tutuklama, yasak ve ablukalara ise her gün bir yenisi ekleniyor. MA’ya konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Şirnex Şubesi Eşbaşkanı Haşim Toğurlu, “Şirnex’te gözle görülür hak ihlalleri var. Cezasızlık politikası bu ihlallerin artmasına neden oluyor. Demokratik ülkelerde, devlet memurlarının yaptıkları her ihlal için hesap vermeleri gerekiyor. Burada bir denetim, hesap sorma mekanizması yok” dedi. 

Zırhlı araç bolluğu

Şirnex ve ilçelerinde zırhlı araç sayısı bolluğunu “insan sayısından fazla” olarak ifade eden Toğurlu, “Bu araçların sokaklarda kontrolsüz hareketleri halkı rahatsız etmektedir. Bu araçlar nedeniyle son 15 yılda 21’i çocuk olmak üzere 44 kişi yaşamını yitirdi. Bu ciddi bir rakamdır. Bu rakam sadece Kurdistan'da hak ihlallerinin yüzde 90 arttığının göstergesidir” diye konuştu.

Yaşam alanlarına müdahale

Kurdistan'da halkın yaşam standartlarının ikinci plana atıldığını dile getiren Toğurlu, şöyle devam etti: “Yaşam alanlarına çok yönlü bir müdahale var. Kasti bir şekilde ayrımcılık politikaları dayatılıyor. 40 yıldır devam eden çatışmalı bir süreç söz konusu. Kürt sorunu, barışçıl yolla çözülmesi gerekirken ‘güvenlikçi’ politikalara kurban edildi. En ufak bir sorun veya herhangi bir protestoda zora dayalı silah kullanırsanız tabii ki ülkede hak ihlalleri çığ gibi büyür. Halkın beklentilerinin karşılanmaması, toplumun tümünde mutsuzluğa neden oluyor. Şu anda Kurdistan ve Türkiye en çetin süreçlerini yaşıyor.” 

Yasaklarla yönetiyorlar

Valilerin yasaklarla kentleri yönettiğini söyleyen Toğurlu, bu yönetim şeklinin ise demokratik kanalları kapattığını belirtti. Toğurlu, şöyle konuştu: “Hiç bir demokratik ülkede, ‘toplantı ve gösteri hakkı’nın engellendiğini göremezseniz. Ne yazık ki bu, ülkemizde rutin bir hal aldı. Son aylarda Şırnak Valisi belirli aralıklarla etkinlik yasağı getiriyor ve bu kararın hiçbir hukuki dayanağı yok. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), ‘hukuka aykırı’ kararlarına rağmen izin verilmeyerek, şiddet uygulanıyor ve dava açılıyor. Bu da devletin, demokratik devlet olma işlevini yitirdiğini gösteriyor. Mevcut anayasaya bile uyulmuyor. Şu an da AKP devleti var karşımızda. Kurdistan'da yaşanan sorunların tamamı çözümsüzlüğün yansımasıdır. Artık halkın barış umuduna karşılık verilmesi gerekiyor. Barışı daha yüksek bir sesle dile getirmemiz, diyalog yolunun tekrardan önünün açılması gerekiyor."  ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.