Çiçek bile lüks oldu!

Toplum/Yaşam Haberleri —

Burhan Savcı

Burhan Savcı

  • Amed sokaklarında gezerek saksıda çiçek satan Burhan Savcı, aşanan ekonomik kriz nedeniyle insanların eskisi gibi çiçek dahi alamadığını söylüyor.

MEDİNE MAMEDOĞLU/AMED

Amed’in sokaklarını gezerek saksıda çiçek satan Burhan Savcı, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle insanların eskisi gibi çiçek dahi alamadığını söylüyor. Günde 10 saatten fazla çalışmasına rağmen kimi zaman evine ekmek götürecek parayı dahi kazanamıyor.

Burhan Savcı yaklaşık 10 yıldır Amed sokaklarında el arabasında çiçek satarak geçimini sağlıyor. Saksıdaki çiçeklerini el arabasına yükleyerek sokak sokak dolaşan Savcı, saatlerce çalışmasına rağmen istediği kazancı elde edemiyor. Savcı, insanların yaşam ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığı bir dönemde çiçek almanın bile lüks hale geldiğini vurguluyor.

 

 

Evimize ekmek götüremez olduk

İşini çok severek yaptığını anlatan Savcı, “Benim Sur’da küçük bir depom var. Her türlü çiçek bende bulunur. Yarısını kendim dikiyorum, yarısını da dışarıdan getiriyorum. Özellikle kadınlar benden alışveriş yapıyor. Sabah 8’de geliyorum çiçeklerimi el arabama atıyorum sonra sokaklara çıkıyorum akşam 9’a kadar çalışıyorum. Buradaki insanların hepsi artık beni tanıyor, beni gördüklerinde ‘Çîçekê Amedê’ diye sesleniyorlar. Yılın her ayı bu işi yapıyorum ama özellikle son yıllarda evime ekmek götüremez oldum. İnsanların hepsi şu anda o durumda” diyor.