“Çizgilerle Abdullah Öcalan’ın Hayatı” tanıtıldı

Dünya Haberleri —

Sean Michael Wilson - Foto: Hakan TÜRKMEN

Sean Michael Wilson - Foto: Hakan TÜRKMEN

  • Berlin’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 75. doğum gününde onun hayatını anlatan "Özgürlük Kazanacak" çizgi romanı tanıtıldı. Sözlerini Sean Michael Wilson’un yazdığı, çizimlerini Keko’nun yaptığı kitap 4 dilde basıldı.
  • Kürt Halk Önderi Öcalan ile görüşen ve Kürt halkının 40 yıllık dostu olan Estella Schmidt’in etkinliğe yolladığı mesajda kullandığı “Öcalan sadece Kürtler için değil tüm toplumlar için umut kaynağıdır” sözleri etkinliğe damgasını vurdu.

 

HAKAN TÜRKMEN / BERLİN
Ödüllü İskoç çizgi roman yazarı Sean Michael Wilson’un yazdığı, çizimlerini Keko’nun yaptığı 'Çizgilerle Abdullah Öcalan’ın Hayatı-Özgürlük Kazanacak' çizgi romanın tanıtımı 4 Nisan’da yapıldı. Etkinliğe yazar Sean Michael Wilson, Sinn Fein Avrupa Temsilcisi Martina Anderson, Unrast yayınevi temsilcisi Jörn Essig-Gutschmidt, PM Press/Kairos yayınlarından Andrej Grubacic, Uluslararası Öcalan’a Özgürlük İnsiyatifi üyesi Dr. Reimar Heider, Kürt siyasetçi Hatip Dicle, Dilek Öcalan ve Meyman Yayınları’ndan Hasan Kanireş konuşmacı olarak katıldı. Organizasyon Kürt Kadın Barış Bürosu Cenî, Unrast Yayınevi ve Uluslararası Öcalan’a Özgürlük Kurdistan’a Barış İnisiyatifi tarafından düzenlendi. 

Reimar Heider

Estalla’nın yolu Hüseyin Çelebi’yle kesişir
İlk olarak konuşan Reimar Heider, NATO’nun 4 Nisan tarihinde kurulduğunu ve aynı NATO’nun Nairobi’de 4 Nisan’da doğan Abdullah Öcalan’ı kaçırarak Türkiye’ye teslim ettiğini hatırlatarak, “NATO partneri Türkiye, Irak ve Suriye’yi işgal ediyor” dedi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın “Jin Jiyan Azadî” felsefesinin Kurdistan’dan dünyaya yayılan bir felsefe haline geldiğine işaret eden Heider kitabın anlatıcısı Estella Schmidt’ten şöyle bahsetti: “Estella 1985 tarihinde Hüseyin Çelebi’yi tanıdıktan sonra Abdullah Öcalan ile görüşmek için Lübnan’a ziyaret gerçekleştiren ilk uluslararası heyet içerisinde yer aldı. Kürtlerin ve Öcalan’ın özgürlüğü için mücadele sürdürüyor ki kitabın başında da görüleceği gibi romanda onun anlatımlarından yola çıkılıyor.”