Çocuklarımız tecridi kabullenemiyor

12 Ocak 2021 Salı - 19:04

  • Elbistan E Tipi Cezaevi’nde tutulan Leyla Atabay’ın annesi Ayne Atabay, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması ve yeniden diyaloga geçilmesi çağrısında bulundu.

Kızı Leyla Atabay’ın 25 yıldır cezaevinde olduğunu, bu süreçte defalarca sürgün edildiğini söyleyen Ayne Atabay, koronavirüsü salgını ile birlikte cezaevi görüşlerine getirilen kısıtlamalardan kaynaklı kızını bir yıldır göremediğini dile getirdi. Haftalık on dakika telefon görüşünün yetersiz olduğunu söyleyen Atabay, “Kızımın nasıl olduğunu bilmiyorum. Yine de bir birimize güç veriyoruz” dedi.

 Atabay, çocuklarının hak ve özgürlük için verdiği mücadeleden dolayı tutuklandığını hatırlatarak, “Eskiden bir küslük olduğu zaman topluma öncülük edenlere gidilir sorunların çözülmesi için ricada bulunulurdu. Erdoğan, madem bu ülkenin cumhurbaşkanı neden bu sorunlara bir çözüm üretmiyor? Neden çocukları istismar edenlere,  kadınları katledenlere af çıkarıyor da bizim çocuklarımıza af çıkarmıyor? Bizim çocuklarımız ne yaptı? Tutsaklarımız bir kötülük yapmadı. Cezaevlerinin kapıları açılsın artık” şeklinde konuştu.

Kürtlere adalet yok

 “Bu ülkede Kürtlere adalete yok” diyen Atabay, bir bahçenin farklı renk ve çiçeklerle güzelleştiğini belirterek, şunları ekledi: “Kürt yok, diyor. Bir halk, bir dil inkar edilemez. Bu halk yok olmaz.  40 yıldır süren bir mücadele var ve biz 40 yıldır barışı savunuyoruz. Bu tutsaklar bir sorun yaşamazsa neden açlık grevine girsin ki? Elbette bir dertleri var ki açlık grevine giriyor. Abdullah Öcalan 22 yıldır cezaevinde, her şey ona bağlı. Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit son bulsun. Bütün tutuklular aileleriyle görüşüyor, konuşuyor. Abdullah Öcalan’da görüşsün. Bizim çocuklarımız da Abdullah Öcalan’a bağlı. Tutsakların talepleri karşılansın. Tecrit kaldırılsın, diyaloga geçilsin. Abdullah Öcalan ile görüşülsün, barış getirilsin. Abdullah Öcalan ile görüşülür ise bu ülke de sorunlar biter, huzur gelir.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.