Cudi Dağı’nda ağaç kıyımı

27 Temmuz 2020 Pazartesi - 23:38

  • Şırnak kırsalındaki Cudi Dağı bölgesinde geçtiğimiz aylarda başlayan ağaç kıyımı devam ediyor.

 Korucular tarafından gerçekleştirilen kıyım, kent merkezine bağlı Cevizdibi (Cifane), Dağkonak (Nerex), Kemerli (Gilindor) ve Üçkiraz (Nêvava) köyleri ile dağın Silopi tarafından kalan bölgesinde yer alan Karaca (Sorbitnê) ve Koyuneren (Bêşêrê) köylerinde sürüyor. Yine, kent merkezine bağlı Anılmış (Gundikê Remo) köyü kırsalında yer alan Gûrariştê, Gera Rûviya, Şikira Kera ve Banê Elî alanlarında da benzer bir kıyım yaşanıyor. 

Söz konusu bölgelerde şimdiye kadar binlerce ağaç kesildi. Bölgede inşa edilmesi ve yapımı devam eden karakol ve kalekollar için kesilen ağaçlar ise korucular tarafından satılmak üzere batı illerine götürülüyor. Ağaç kıyımının yapıldığı bölgelere girişlere ise askerler tarafından izin verilmiyor.

 

Cudi yanıyor

Bu arada Silopi ilçesinde bulunan Botaş Karakolu’ndan da, dün gece 02.00 sularından sabahın erken saatlerine kadar Cudi Dağı’na top atışı yapıldığı belirtildi.

Botaş Karakolu’ndan Cudi Dağı’na yapılan top atışları nedeniyle Uyanık (Xinis) köyü kırsalında başlayan yangın ise sürüyor. Yangına herhangi bir müdahalede bulunulmadığı aktarıldı.  ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.