Çürümüş zihniyete pijama kılıfı

15 Ekim 2021 Cuma - 17:30

Rozana Urkan

Rozana Urkan

  • Türkiye’de kadına yönelik baskı, sindirme, eve mahkum etme politikaları öğrenci yurtlarına da yansıdı. İzmir Cihannüma Kredi Yurtlar Kurumu, kadın öğrencilerin oda dışında pijama ve şort giymesini, ‘erkekler rahatsız’ gerekçesiyle yasakladı.  

ÖZLEM YAYAN / TOLGA GÜNEY-MA

İzmir Cihannüma Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), kadın öğrencilerin oda dışında pijama ve şort giymesini “ahlaki” olmadığı gerekçesiyle yasakladı. Öğrenciler kendi odaları dışında öğrenci işleri, idare, yemekhane, kantin ve bahçe gibi ortak alanlarda pijama giyemiyor. Cihannüma KYK yurdunda kaldığı için atılma kaygısından dolayı isminin açıklanmasını istemeyen bir öğrenci, hem yasağı hem de yaşadıklarını anlattı. 
 
Erkekler rahatsız olmuş

Öğrenci, okulların açılmasıyla birlikte yurtlarda bulunan odalardaki kişi sayısının arttırıldığını, yatakların taşınması için getirilen erkeklerin öğrencilerin kıyafetlerinden rahatsız oldukları gerekçesiyle yurt idaresinin yasak kararı aldığını söyledi. 

Öğrencilerin gideceği yer yok

Yasağı kabul etmediklerini idareye bildirdiklerini belirten öğrenci şunları kaydetti: “Şikayetlerimizi dikkate almayan idare, pijama yasağını öğrenci işleri, idare, yemekhane, bahçe ve kantine kadar genişleterek uygulatacağı anonsunu yaptı. Sonrasında yemekhanede uyum toplantısı düzenlendi. Orada bir arkadaşımız ‘neden pijama yasaklandı’ diye sordu. Müdür, ‘oda dışı olan alanlar ortak alan. Ortak alanda ne giyeceğinize dikkat edin’ gibi şeyler söyledi. Ondan sonra yurtta kalan öğrenciler karşı çıktı ama, kimsenin bir şey yapacak gücü yok. Kiralar pahalı olduğu için öğrenciler, o riske girmedi. Öğrencileri önce muhtaç, sonra da böyle uygulamalara maruz bırakıyorlar.”

Müdürle konuşmak için odasına gittiklerini fakat müdürü bulamadıklarını belirten öğrenci, “Yasağa uymayanlara  disiplin cezası verilecekmiş. Yasaktan sonra pijamalı oda dışına çıkan birçok öğrenci, güvenlik tarafından ‘Bu şekilde dışarı çıkamazsınız’ diyerek uyarıldı” dedi. 

Yurtta daha önce böyle bir uygulamanın olmadığını söyleyen öğrenci, “Orası bizim evimiz. Evde de sabah kahvaltı yaparken pijamamızı değiştirmiyoruz. Bu konuda sesimiz duyulmazsa büyük ihtimalle ileride ‘bu şortla neden bu yurttan dışarı çıkıyorsun’ demeye kadar gelebilirler. Yasaklara ses çıkarmazsak baskılar artar” diye uyardı. 
 
‘Makul kadın’ isteniyor

Genç kadınlar üzerinden yürütülen kadın düşmanı ve baskıcı politikaların yeni olmadığını yineleyen Kampüs Cadıları üyesi Rozana Urkan da, daha önce şort giydiği için saldırıya uğrayan ya da kıyafeti yüzünden tacize uğrayan birçok kadını hatırlattı. Kıyafet yasağına karşı 2017 yılında  yapılan eylemleri anımsatan Urkan, “Şu an yurtlarda kadınların pijamalarına karışılması da genç kadınlara yöneltilen baskıcı politikaların bir sonucudur. Yaratmak istedikleri o makbul kadın algısına yönelik baskılardır” diye belirtti.   
 Kadın yurtları ıssız yerde

Bu durumun sadece kıyafet üzerinden yürütülen bir mesele olmadığını dile getiren Urkan, KYK yurtlarının, kadın öğrenciler için tamamen ahlaki normların dayatıldığı ve hayatlarının tahakküm altına alınmaya çalışıldığı yerler olduğuna dikkati çekti. Urkan, şöyle devam etti: “Erkek yurtlarında giriş-çıkış saatleri sorun olmazken ya da yurtları çok merkezi yerlere inşa ediliyorken, kadınlar için yapılan yurtlar ise daha ıssız yerlerde ve giriş-çıkış saatlerinin sorgulandığı yerler oluyor. Bunlar tamamen kadınları denetlemek, sindirmek ve ‘ahlak’ anlayışlarına uygun bir gençlik yaratmak için uyguladıkları politikalardır.”
 
Güvenli alanlar istiyoruz

Bu yasakların karşısında durmaya devam edeceklerini kaydeden Urkan, “Sadece kadın olduğumuz için yurtlarda, erkek öğrencilerden çok daha farklı muamelelerle karşılaşıyoruz. Giriş-çıkış saatlerimizin sorgulanmadığı, kadın olmamız üzerinden bize biçilen ahlak normlarının dayatılmadığı, güvende olduğumuz, özgürce yaşayabildiğimiz yaşam alanları istiyoruz” diye konuştu.   

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.