Daha büyüğünü yapacağız

Yurt Dışı Haberleri —

Türk devletinin topçu ve hava saldırıları ile yıktığı Kobanî’deki hastane ve poliklinikleri, Medizine für Rojava tekrar inşa ediyor.

  • Medizin für Rojava ekibinden Dr. Willi Mast, Türk devletinin saldırıları sonucu yıkılan sağlık merkezinden daha büyük bir merkez inşa edeceklerini belirterek, “Dayanışmamızın Türk devletinin terör saldırılarından daha güçlü olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz” dedi.

GÖZDE GÜLER

Türk devleti, geçen yılın Aralık ayında Rojava’da hastane, okul, ticari işletmeler, petrol tesislerini hedef aldı. Bu saldırılarda 2017’de Prof. Gerhard Trabert’in kuruluşuna öncülük ettiği Kobanî’deki sağlık merkezi de yıkılmıştı. 2017’den bu yana Kobanî’de özellikle şeker hastalarına dönük sağlık hizmeti sunan bu merkez, yalnızca 2023 yılında 12 binden fazla hastanın tedavilerini gerçekleştirdi.

Medizin für Rojava (Rojava için Tıp) İnisiyatifinden Dr. Willi Mast, bu saldırılara cevap olarak yoğun bir çalışma ile önceki sağlık merkezine nazaran daha büyük ve iyi bir sağlık merkezi inşa edeceklerini belirterek, “Savaş yandaşı devletlerden ve onları destekleyenlerden çekinmemeliyiz” dedi. Dünyaya dayanışmanın Türk devletinin terör saldırılarından daha güçlü olduğunu göstermek istediklerini aktaran Dr. Willi Mast, Rojava’daki sağlık merkezlerinin saldırılara rağmen Esad rejimin altında yönetilen sağlık merkezlerinden daha iyi bir hizmet verdiğine işaret etti.   

Medizin für Rojava ekibinden Dr. Willi Mast ile, Rojava’daki çalışma ve kampanyaları hakkında konuştuk.

 

Dr. Willi Mast

 

Rojava’daki sağlık kurumlarının son durumu nedir?

Dr. Gerhard Trabert’in kurduğu sağlık merkezinin Türk devleti tarafından tahrip edilmesi Kobanî’deki temel sağlık hizmetini epey kısıtladı. Diğer sağlık kurumları destek sunsalar da Türk devletinin dron saldırıları ve top atışları sivil halka ve altyapıya ciddi bir tehdit oluşturuyor. Saldırılar, sadece YPG ve bölgenin özerk yönetimine yönelik değil; aynı zamanda su ve elektrik santrallerini de kapsıyor. Türk devleti yalnızca tarım üretimine zarar vermiyor, tarımdan geçinen halkı da mağdur ediyor. Aslında devlet, sistematik terör saldırılarıyla bölgedeki halkı demoralize etmeyi amaçlıyor. Bu saldırılara karşı Alman hükümetinin tepkisiz kalması, onay göstermesi de bizi derinden öfkelendiriyor.