Define uğruna

Toplum/Yaşam Haberleri —

21 Şubat 2021 Pazar - 21:06

  • Artuklu’da bulunan Tuba Hatun Türbesi, defineciler tarafından tahrip edildi. 

Mardin’in Artuklu ilçesinin tarihi yerleşim yerinde bulunan Tuba Hatun Türbesi, defineciler tarafından tahrip edildi. Medrese Mahallesi’nde bulunan türbenin kilitli kapısının menteşeleri kırılarak açıldığı görülürken, Tuğba Hatun’un mezarının bulunduğuna inanılan türbe ise tahrip edildi. Sokaklar arası geçişler için kullanılan ve abbara olarak adlandırılan bir geçitte özel olarak kurulan türbenin kapağını açan kişiler, türbenin üzerinde bulunan isimlik ve örtüye de zarar verdi. 

 

700 yıllık türbe 

Mahalle sakinlerinden Metin Kılıç, türbenin yaklaşık 700 yıllık olduğunu ifade etti. Türbenin bulunduğu alanın korunmadığını belirten Kılıç, daha önce de bölgede define arandığını söyledi. Kentte bulunan başka türbelerin de daha önce definecilerin hedefi haline geldiğini dile getiren Kılıç, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne tarihi türbelerin korunması için harekete geçmesi çağrısında bulundu. 

Restorasyonu yakın zamanda yapılan türbenin yer aldığı abbara içinde bir de çeşme bulunuyor. Türbenin ışıklandırması da yaklaşık 15 metre yüksekte bulunan bir pencere aracılığı ile sağlanıyor. Tuba Hatun Türbesi’nin son Artuklu Sultanı olarak kabul edilen ve Zinciriye Medresesi’ni inşa ettiren Melik Necmeddin İsa’nın kız kardeşi olduğuna inanılıyor. MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.