Demokratik ilkelere saldırı

Dünya Haberleri —

Kayyum protesto

Kayyum protesto

  • Avrupa Birliği (AB) Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor, Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk grubu başkanı, Almanya Yeşiller Partisi Parlamenteri Max Lucks, Hollanda Temsilciler Meclisi üyesi Kati Piri, Avrupa Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Özlem Alev Demirel ve Katalonya’nın önde gelen sol partisi Esquerra International, Hakkari Belediyesi'ne kayyum atamasına tepki gösterdi.

Türk devletinin irade gaspı, uluslararası alanda da tepkilerle karşılanıyor. AB Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, sosyal medya hesabından, "Ve yeniden başlıyor: DEM Parti'nin seçilmiş Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, gözaltına alındı ve Valilik'ten yerine kayyum atandı. Demokratik ilkelere apaçık bir saldırı ve halkın iradesini topyekun bir yok sayış: Katılımın yeniden canlanmasına yönelik her umudu yok etmenin hükümet için en hızlı yolu" değerlendirmesini yaptı.

 

 

Lucks: Akış’ın yanındayız

Almanya Yeşiller Partisi Parlamenteri Max Lucks ise halkın DEM Parti adayı olan Mehmet Sıddık Akış’ı son yerel seçimlerde seçtiğini ve bunun demokrasinin ifadesi olduğuna işaret etti. Lucks kayyum atamasının ise demokrasinin ifadesi olmadığını ve bu durumu kınadıklarını belirtti. Lucks, “Türkiye’deki tüm demokratlarla birlikte Mehmet Sıddık Akış’ın yanındayız” ifadelerini kullandı.