Depremzedelerin konutlarına göz diktiler

Toplum/Yaşam Haberleri —

  • Depremin ardından evleri “az hasarlı” olarak tespit edilen AKP'lilerin kayıtları AFAD sistemi üzerinden "orta hasarlı" olarak değiştirildi. Böylece depremzedeler için yapımı devam eden konutlardan ev almalarının önü açıldı.

MUSTAFA DOĞAN/AMED

Maraş Pazarcık merkezli 6 Şubat 2022’de yaşanan deprem, 11 kentte büyük yıkım ve can kayıplarına sebep oldu. Bu kentlerden biri olan Amed'de yıkılan 6 binada 411 kişi yaşamını yitirirken, 250 kişi de enkazlardan yaralı olarak kurtarıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Mimarlar Odası ekipleri tarafından kent genelinde 194 bin 840 binada ve 618 bin 554 bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları yapıldı. Yapılan incelemelerde, 8 bin 284 evin ağır hasarlı, 12 bin 106 evin orta hasarlı, 10 bin 977 binanın ise az hasarlı olduğu tespit edildi. Evleri ağır ve orta hasarlı olan on binlerce kişi yurt, okul ve köylere sığınırken evsiz kalanlar için kent merkezindeki 10'a yakın parkta çadırlar kuruldu.

 

 

27 bin konutun yapımı sürüyor

Hükümet, depremde evleri yıkılan, ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilenler için Maraş, Adıyaman, Hatay, Malatya gibi kentlerde olduğu gibi Amed'de de toplu konut yapımı kararı aldı. Alınan kararla, depremzedelerin Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılacak konutlara yerleştirilecekleri belirtildi. Konutlar, 3+1 şeklinde inşa edilip mağdur ailelere verilecek. Planlanan 27 bin konutun inşaatına Rezan ilçesinde Qerejdax eteklerinde Oğlaklı mahallesinde bulunan ve hazineye ait olan 5 bin 800 ve 400 dönümlük iki arazide başlandı.