Dersim’de Bir Azize

Kadın Haberleri —

Dersim'de Bir Azize filmi

Dersim'de Bir Azize filmi

  • “Dersim’de Bir Azize” filmi, Dersim’den Almanya’ya göçen sendikacı bir aydın olan Hıdır’ın hayattaki en büyük isteğini işliyor.

 Hıdır, ressam ve heykeltraş olan ikiz torunları Azime ve Azize’nin Dersim’in trajedisini anlatan bir anıt yapmasını istiyor. Hem hayatının anlamı haline gelen anıtı yaptırmak hem de iki torunu arasındaki ayrılığı bitirmek isteyen Hıdır, iki kardeşi Dersim’e götürür.

Azize, dedesinin hep yanı başında Dersim kültürüyle büyürken, Azime ise annesi ve ailesinin etkisiyle İstanbul kültürüyle büyümüş. İki kardeş anıtın ne olacağına dair çalışmalar yaparken Dersim’in tarihi, kültürü, inançları üzerine de bir yolculuk yapıyor. Bu yolculuk Azime’nin hem kardeşiyle hem de kültürel kökenleriyle yeniden bağ kurmasını ve dönüşümünü sağlıyor.

Yönetmenliğini Metin Dağı’ın üstlendiği, senaryosunu Sinan Biçici’nin yazdığı filmde Ali Sürmeli, Azize Önlü, Azime Önlü başrolleri paylaşıyor. Tümüyle Kırmanckî olan filmin müziklerini ise Mikail Aslan yaptı. “Dersim’de Bir Azize” 2024 yılının son aylarında seyirciyle buluşacak. DÊRSİM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.