Deşifre etmek içinmiş

10 Kasım 2020 Salı - 17:35

  • Cizre’de önceki gün yapılan siyasi soykırım operasyonunda gözaltına alınan 11 HDP’li için “gizlilik” kararı bulunmasına rağmen açıklama yapan Şırnak Valiliği,  PKK/KCK yapılanmasının deşifresi için HDP İlçe Eşbaşkanı ve partililerin gözaltına alındığını duyurdu.

 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe Eşbaşkanı Güler Tunç ve yerine kayyum atanan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu’nun da bulunduğu 11 kişi gözaltına alınmıştı. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmaya konulan ”gizlilik” kararı nedeniyle gözaltıların gerekçesi, avukatlara bildirilmedi.

Şırnak Valiliği ise gözaltılara ilişkin açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi: “Şırnak İlimizin Cizre İlçesinde İl Emniyet Müdürlüğü tarafından PKK/KCK Silahlı Terör Örgütü yapılanmasının deşifre edilmesine yönelik olarak Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında 11 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmış olup yapılan ev aramalarında 1 adet ruhsat süresi dolmuş av tüfeği, örgütsel doküman olduğu değerlendirilen bilgi notları, çok sayıda dijital materyal ve yasaklı yayınlara el konulmuştur. Terörle Mücadele kapsamında operasyonlar kararlılıkla devam etmektedir.” 

Cizre’deki ev baskınlarında gözaltına alınanlar: HDP İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, yerine kayyum atanan Berivan Kutlu, HDP Belediye meclis üyeleri Mesut Nart, Sabri Erdoğmuş, Mesut Üçkaç, Aziz Uygur, Selahattin Özkalay, Mehmet Ali Tanış, Mustafa Dal, Emin Kalkan ve Musa Acar.   ŞIRNAK

 

Meclis üyeleri uzaklaştırıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde önceki gün HDP üye ve yöneticilerine yönelik gözaltı operasyonlarının ardından, dün İl Genel Meclisi’nin HDP’li üyeleri, Şırnak Valiliği tarafından bilinmeyen gerekçeyle görevden uzaklaştırıldı. Görevden uzaklaştırılan 5 HDP’li üyenin isimleri şu şekilde: Elfesya Nas, Şirin Kılınç, Yakup Tanış, Mesut Nart ve Ömer Güngen. İl Genel Meclisi üyesi Ali Akdeniz de geçtiğimiz aylarda görevden uzaklaştırılmıştı. İl Genel Meclisi Üyesi Mesut Nart, Cizre’de önceki gün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınmıştı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.