‘Devlet aleyhine yayına’ ceza

24 Ocak 2021 Pazar - 17:16

KHK ile kapatılan DİHA’nın muhabiri Mazlum Dolan’a verilen 7 yıl 6 aylık hapis cezasının gerekçeli kararında, çektiği görüntü ve gönderdiği haberler, “devlet aleyhine yayınların yapılmasını sağladığı” şeklinde değerlendirildi. 

 

Gazeteci Dolan hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan dava, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı. Dolan’a 7 yıl 6 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, gerekçeli kararını açıkladı. PKK ve KCK’nin kuruluşuna ilişkin bilgilerin sıralandığı kararda, Sur’daki öz yönetim sürecine yer verildi. Dolan’ın Sur’dan çıkıp gözaltına alındıktan sonra üzerindeki elbise ve materyallerin incelendiği; ancak suç tespitinin yapılamadığı aktarıldı. Dolan’ın Diyarbakır Polis Kriminal Laboratuvarı Müdürlüğü’nde hazırlanan “Kriminal Uzmanlık Raporu”na da değinilen kararda, Dolan’dan alınan svap örneklerinde RDX, HMX ve TNT patlayıcı madde kalıntıları ile elbiselerde atış artıklarında bulunan Antimon (Sb) elementinin tespit edildiği iddia edildi. 

Mesajların haberleştirilmesi

Dolan’ın Dicle Haber Ajansı’nın muhabiri olduğu ve sivillerin mesajlarını haber amaçlı çalıştığı ajansa attığı ‘’Kobanê ruhuyla nasıl serhildan (isyan, başkaldırı) olduysa Sur için de kalkın. Gün namus ve şeref günüdür’’ mesajına yer verilen kararda, AİHS’nin 10’uncu maddesine işaret edilerek, Dicle Haber Ajansı‘na gönderildiği halka başkaldırı/isyan mesajlarının, örgütün mutlak amacına hizmet eden örgütsel eylem niteliğinde değerlendirilmesi gerektiği ileri sürüldü.

O dönem Sur’dan açılan koridordan siviller ile birlikte çıkan Dolan’ın örgütün talimatıyla çıktığı ileri sürülen gerekçeli kararda, şu iddiada bulunuldu: “Sözde mahsur kalan bir basın mensubunun çıkması örgüt tarafından söylendiğinde başta çıkmak istememesinin mahsur kalan sivil olgusunu boşa çıkardığı, sanığın örgütün talimatıyla Sur içerisinden çıktığı, kararın örgütsel kolektif karar olması hususuyla doğrulandığı…” 

Devlet aleyhine yayın

 Dolan’ın örgüt mensupları tarafından inşa edilen mevzileri gezdiği, örgüt mensubuyla röportaj yaptığı, görüntü çektiğinin belirtildiği kararda, Dolan’ın çektiği görüntü ve gönderdiği haberlerin ise devlet aleyhine yayınların yapılmasını sağladığı ileri sürüldü. Kararda, “Sanığın DEM-GENÇ içerisinde yer alarak örgütsel faaliyetlerde bulunduğu, sanığın örgütün basın yapılanması içerisinde yer alarak örgütsel faaliyetlerde bulunduğu, sanığın Sur ilçesinde faaliyet yürüten diğer örgüt üyeleriyle birlikte tüneller kazdığı ve örgüt üyelerinin kaçışını, çatışma mevzilerine ulaşımı sağlamak için duvarları kırdığı, sanığın örgüt üyelerinin Sur ilçesinde hastane olarak kullandıkları binanın çökmesi üzerine yaralı örgüt mensuplarının tedavisinde kullanılan ilaç ve tıbbi malzemeleri taşıyarak yardım ettiği, şeklinde kabul edilen eylemlerinin TCK’nin 314/2’nci maddesinde düzenlenen örgüte üye olma suçunu oluşturduğu...” değerlendirmesi yapıldı.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.