Devleti masaya çağırıyoruz

Büyük Özgürlük Yürüyüşü

Büyük Özgürlük Yürüyüşü

  • Büyük Özgürlük Yürüyüşü'nün Wan kolunun dün vardığı Serêkaniyê'de konuşan Amed Milletvekili Ceylan Akça Cupolo,  "Devleti masaya çağırıyoruz. Kürt sorununun barışçıl çözümünü, ana sütü gibi hak olan talepleri konuşmaya, tartışmaya, kabul etmeye çağırıyoruz" dedi.

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutsakların, "Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da başlattığı dönüşümlü açlık grevi 78. gününde. Tutsaklar, taleplerine yanıt verilmemesi halinde Uluslararası Komplo'nun yıl dönümü olan 15 Şubat'tan itibaren yeni bir aşamaya geçeceklerini duyurmuştu. Tutsak yakınları öncülüğündeki Adalet Nöbeti de 8 kentte devam ediyor. Bu kapsamda Kuzey Kurdistan'daki sivil toplum örgütleri ve partilerin, Qers ve Wan'dan 1 Şubat'ta başlattığı ve 15 Şubat’ta Amara’da tamamlamayı planladığı Büyük Özgürlük Yürüyüşü ise 13. gününde.

Özgürlük yürüyüşçüleri, gittikleri her yerleşim biriminde Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecride dikkat çekerek, tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması için çağrılarını yineliyor. Yürüyüşçüler, her kentte alkış, zılgıt ve sloganlarla karşılanıyor.

Wan kolu

Şirnex’ten sonra Mêrdîn’e ulaşan Wan kolu, önceki Qoser ve Dêrîk ilçesindeki halkla bir araya geldi. Mêrdîn’deki ilk durak olan Artuklu ilçesinde, 12 Ocak 2023 tarihinde tecride karşı bedenini ateşe veren Veysi (Bubo) Taş’ın ailesine konuk olundu. Aile, Özgürlük Yürüyüşçülerini Taş'ın fotoğrafıyla karşıladı. Ziyarette konuşan kızı Havva Taş, "Özgürlük hepimiz için gelecek" dedi. Daha sonra Qoser’e geçen Özgürlük Yürüyüşçüleri, erbane, davul ve zurnalarla karşılandı. Qoser Otogarı’ndaki selamlama sırasında çalınan "Berxwedan jiyan e" şarkısı alandaki coşkuyu had safhaya çıkardı. Burada çekilen halayın ardından karşılamaya gelen binlerce kişiyle ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçildi. "Herne Pêş" marşıyla başlayan yürüyüş boyunca "Bijî berxwedana zindanan", "Bijî Serok Apo" sloganları, Qoser sokaklarında yankılandı. Eski Hastane Caddesi üzerinde gerçekleşen Özgürlük Yürüyüşü'ne 7’den 70’e herkesin katılması da dikkat çekti. Çocuklar ve gençlerin yoğun ilgisi coşkuyu da arttıran etkenlerden oldu.

Kaymazlar unutulmadı

Özgürlük Yürüyüşçüleri, 21 Kasım 2004'te henüz 12 yaşındayken evlerinin önünde babasıyla birlikte 13 kurşunla katledilen Uğur Kaymaz’ı ve babasını da unutmadı. Yürüyüş güzergahında bulunan Uğur Kaymaz Bulvarı’nda anma yapıldı. Pencere ve balkonlardan bir yandan cep telefonlarıyla çekim yapan yurttaşlar, diğer yandan zafer işaretiyle yürüyüşçüleri selamladı. Direnişleriyle bilinen Qoser'den verilen mesaj da Kürt sorunun demokratik çözümü ve İmralı'nın kapılarının açılması oldu.

Yürüyüşün bir sonraki durağı şehitlerin mezarları oldu. Amed'deki zindanda 17 Mayıs 1982’de bedenini ateşe veren Dörtlerden Ferhat Kurtay, Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılması ardından tutulduğu Mereş'teki cezaevinde bedenini ateşe veren Mehmet Halit Oral, 2006'daki serhildanlar sırasında katledilen Özgür Basın çalışanı Ahmet Araç, 1993'te katledilen DEP Mêrdîn Milletvekili Mehmet Sincar ve 2019'da İmralı'daki tecride karşı başlatılan açlık grevleri sırasında şehit düşen Medya Çınar’ın mezarı ziyaret edilerek, mücadele sözü verildi.

Özgürlük Yürüyüşü'nün Qoser’den sonraki durağı Dêrîk oldu. Dêrîkli kadınlar, yörelerine ait kıtanlarla (eşarp) yürüyüşçüleri karşıladı. Dörtyol'dan Dêrîk Meydanı'na yapılan yürüyüş boyunca kadınların coşku ve kararlılığı yürüyüşe renk kattı. İlçede 20 Ağustos 2022'de meydana gelen TIR kazasında yaşamını yitiren 21 yurttaşı da unutmayan Özgürlük Yürüyüşçüleri, katliamın yaşandığı yerde anma yaparak, failler yargılanana kadar mücadele edeceklerinin sözünü verdi.

 

 

Gelin konuşalım, tartışalım

Büyük Özgürlük Yürüyüşü'nün Wan kolu, dün sabah Mêrdîn’in Dêrîk ilçesinden Riha'nın Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesine doğru uğurlandı. Yürüyüşçüler, Üç Fidan Parkı'nda coşkuyla karşılandı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı karşılama sonrası yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşte, “Rêberek azad welatek azad (Özgür önderlik, özgür vatan)" yazılı pankart açıldı. Yürüyüş, DEM Parti binasına kadar devam etti. DEM Parti Amed Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, kentte 2015’te 2 polisin öldürülmesi sonrası 'diyalog süreci'nin sona erdirilmesine gerekçe yapıldığını anımsattı. Cupolo, "2015’te bu devlet bu karanlığı görebilse ve Sayın Abdullah Öcalan’ı İmralı’dan bırakmış olsaydı 9 yıl boyunca bu topraklar kanla sulanmayacaktı. Devleti yeniden masaya çağırıyoruz. Kürt sorununun barışçıl çözümünü, ana sütü gibi hak olan talepleri konuşmaya, tartışmaya, kabul etmeye çağırıyoruz. Yolumuz özgürlük yolu, birlik yolu. Yolumuz açık" dedi.

DEM Parti Serêkaniyê Belediyesi Eşbaşkan adayı Rahşan Yazar ise “Bu sıkıntı, gün geçtikçe derinleşiyor. İmralı’da başlayan tecrit tüm alanlara yayılmış durumda. Toplumun tamamını etkilemektedir. Bu evrensel hukuka aykırıdır. Ayrıca Türkiye’deki hukuka da aykırıdır. Bunun son bulmasını istiyoruz. Tecride hayır" dedi. Açıklama sonrası kitle halaya durdu.

Yürüyüşçülerin bir sonraki durağı Wêranşar ilçesi.