Devrimi birlikte koruyacağız

Diaspora Haberleri —

18 Temmuz 2022 Pazartesi - 19:00

FOTO: HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

FOTO: HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

  • Berlin’deki Rojava Devrimi’nin 10. yılı kutlamasına bağlanan Mazlum Abdi, “Halkımızı ve bütün kazanımlarımızı koruyacağız. Hazırlıklarımız, gücümüz ve halk desteğimiz var” dedi.  

ERDAL BAZ/BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de Rojava Devrimi’nin 10. yılı kutlandı. Rojava Berlin Temsilciliğinin öncülüğünde Almanya’nın Berlin kentindeki etkinlik, Alman polisinin YPG ve YPJ bayraklarının açılması ve sesi gerekçe göstererek engelleme girişimine rağmen coşkuyla gerçekleşti.

Dört parçadan Kürdistanlılar ve enternasyonalistlerin katıldığı etkinlikte Yenilikçi Demokrasi Partisi adına Firaz Qesas, “Araplar olarak Rojava devriminde kendimizi buluyoruz. Devrimi sahiplenmek bütün hakların görevi” dedi. HDP eski Milletvekili Lezgin Botan, “Binlerce şehidin kanıyla DAİŞ’e, işgalcilere ve insanlık düşmanlarına karşı direnerek kurulan Rojava Devrimi, Erdoğan ve faşist rejiminin tehditi altında” diyerek, direnişe ortak olma çağrısında bulundu. 

Bu devrim hepimizin

QSD Genel Komutanı Mazlum Abdi ise etkinliğe gönderdiği video mesajda özetle şöyle dedi: “Biz 10 yıldır ayaktayız. Saldırılara karşı halkımızı ve bütün kazanımlarımızı koruyacağız. Hazırlıklarımız, gücümüz ve halk desteğimiz var. Avrupa’daki halkımız sürekli devrimin yanında oldu. QSD’nin yanında, kendi çocuklarının yanında yer alın. Diplomasiye önem verin, devrim ile birlikte olun. Bu devrim sadece Kürtlerin değil tüm bileşenlerindir, sahip çıkın. Bir yıl sürmez denilen devremin 10. yılını kutluyor. Dost ve düşman bilsin ki devrim nihai zaferine ulaşacak.” 

Etkinlikte Kobanêli sanatçı H. İbrahim Kurdî, Rojavalı şair Dimas, Berlin’de müzikal çalışmalarını yürüten Koma Vejîn, Koma Hingav ile Xelîl Xemgîn, Hozan Dîno ve Bilind İbrahim sevilen stranlarını seslendirdi.

Yek vücut olalım

Hannover’deki kutlamada konuşan Die Linke’den Parwaneh Bokah, "Rojava devrimi bize yüz yılın mirasını bıraktı; bu mirasa hep birlikte sahip çıkma zamanıdır "dedi. Hozan Hussein, Bavê Ronî, Jiyan Qamişlo, Ciwan Çewlîk, Dilyar Şêxo ve Îbo Qamişlo’nun şarkılarıyla sahne aldığı kutlama, halay ve zılgıtlarla son buldu.

Kiel’deki kutlamaya da yüzlerce Kürdistanlı ve dostu katıldı. PYD adına Zozan Hesekê, Rojava Devrimi’nin bir dönüm noktası olduğunu belirterek, Kürdistan'ın dört parçasının yek vücut olarak bu devrime sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Kiel Kültür Merkezi genç müzik grubu Delal-Botan, sanatçılar Aso Kerkukî, Seêd Dêrik, Seyda Perinçek ve Şerif Ömeri’nin sahne aldığı kutlama halaylarla sona erdi. 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.