Diasporada Kürtler Şengal için alanlarda

Diaspora Haberleri —

19 Ağustos 2021 Perşembe - 15:58

  • Türk devletinin Şengal’e yönelik saldırısı Avrupa kentlerinde düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

 

Almanya, Fransa, İngiltere ve İsviçre’de alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin Şengal’e yönelik düzenlediği soykırım saldırılarını protesto etti.

Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen eylemde konuşan Rojbin Kadın Meclisi üyesi Leyla Kaya, “Yapılan alçakça saldırıların er geç hesabı verilecektir. Türk devleti sava suçu işliyor. Bizler buna karşı her yerde sesimizi yükseltecek ve Êzîdî halkının yanında olacağız” dedi.

Köln’deki eylemde KON-MED Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, dün DAİŞ’in bugün ise AKP/MHP faşizminin Şengal’e saldırdığını söyleyerek “Buna karşı Kürtler direnecektir” diye belirtti.

Essen’de de Berivan Kadın Meclisi’nin çağrısı ile düzenlenen eylemde Türk devletinin katliamlarına göz yuman Avrupa devletlerine tepki gösterildi.

Kiel’de Alman sol grupların da katıldığı eylemde, soykırım saldırıları kınandı, destekçisi Avrupa devletleri protesto edidi. Eylemde sık sık "Terörist Erdoğan", "Bijî Berxwedana Şengalê" sloganları atıldı.

Hannover’de eylemde hem Türk devleti hem de Taliban rejimi protesto edildi, gerici güçlere karşı dayanışma çağrısı yapıldı.