Diktatöre yağlı kemik, haklara örtülü atıf

Dünya Haberleri —

25 Haziran 2021 Cuma - 18:00

  • Dışarıda işgal saldırıları, içeride devlet terörü uygulayan Türk hükümetinin, cihatçı çeteler ve mültecilerle tehdit ettiği AB devletleri, bir kez daha Almanya’nın yönlendirmesiyle kesenin ağzını açtı.
  •  AB liderleri, Türkiye ile 2016'da imzalanan Göçmen Geri Kabul Anlaşması'nın yenilenmesi ve Türkiye'ye ağırladığı 3 milyon 700 bin Suriyeli göçmen için 2024’e kadar 3,5 milyar euro yardım kararı aldı.

 

Avrupa Komisyonu’nun, Suriyeli göçmenler için kullanılmak üzere Türkiye, Ürdün ve Lübnan'a 5,7 milyar euro yardım yapılmasını, bunun 3,5 milyarının Türkiye'ye ayrılmasını içeren planı, AB liderleri tarafından benimsendi.

Avrupa Birliği üyesi devlet ve hükümet başkanları, Türkiye, Rusya, Belarus, Corona virüsüyle mücadele gibi başlıkları görüşmek üzere iki günlük bir zirve için Brüksel'de toplandı. Toplantının ilk bölümünde salgınla tıbbi mücadele ve Corona virüsü yardım fonu konusu ele alındı. İlk toplantının ardından akşam çalışma yemeğine geçildiğinde Türkiye konusu görüşüldü. Görüşme sonucunda, Türkiye ile 2016'da imzalanan Göçmen Geri Kabul Anlaşması'nın yenilenmesi ve Türkiye'ye topraklarında ağırladığı 3 milyon 700 bin Suriyeli göçmen için 2024 yılına kadar 3,5 milyar euro yardım yapılması kararı benimsendi.

Aşamalı, orantılı işbirliği!

Türkiye tartışmalarının tamamlanması ardından açıklanan Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi sonuç bildirisinde, Türkiye ve sığınmacılar konusu, "AB liderleri, AB Komisyonu'ndan Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerde bulunan Suriyeliler için sağlanacak finansmanla ilgili resmi teklifi gecikmeksizin sunmasını istedi" ifadesiyle yer aldı. Avrupa Konseyi'nin Türkiye ile aşamalı, orantılı ve tersine çevrilebilir bir yöntemle, ortak fayda içeren pek çok alanda işbirliği yöntemini Mart ve Aralık zirvesinde kararlaştırdığı hatırlatılan bildiride, "Liderler, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesine yönelik yetkilendirme için teknik çalışmaların başlamasını not etti. Mevcut Gümrük Birliği'nin uygulanmasında yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve bunun tüm üye ülkelere etkin biçimde uygulanması sağlanmalıdır. Bunun için AB Konseyi, ilave yönlendirmelerle yetkilendirme yapabilir" denildi.

Sadece Kıbrıs şartı

AB ve Türkiye'nin, pozitif ajanda çerçevesinde, stratejik konularda yüksek düzeyli diyalog başlatması beklentisi de sonuç bildirisinde yer aldı. Bildiride, liderlerin; Türkiye ile göç, sağlık, iklim ve 'terörle mücadele' gibi temel konularda ve karşılıklı çıkarların söz konusu olduğu bölgesel konularda, yüksek düzeyli diyalog hazırlıklarını not ettiği belirtildi. Pozitif ajandaya geçilebilmesi için Kıbrıs müzakerelerinde ilerleme sağlanması, kapalı Maraş kentinin statüsü ve BM tarafından alınan Kıbrıs kararlarının uygulanması gerektiği kaydedildi.

Haklara göstermelik atıf

AB'nin Türkiye'den bölgesel sorunların çözümüne olumlu ve yapıcı katkı sunmasının beklendiği kaydedilen bildirgede demokrasi ve haklar meselesine de göstermelik olarak atıf yapıldı. Temel hak ve özgürlükler, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü konularında da ilerleme sağlanmasının hala kilit önem taşımaya devam ettiği; siyasi partilerin, gazetecilerin ve insan hakları savunucularının hedef alınmasının endişe verici olduğu, Türkiye'nin demokrasi ve kadın haklarına saygı duyması gerektiği, bu konudaki diyalogun Türkiye-AB ilişkilerinin temel bir parçası olduğu öne sürüldü. AB liderleri Türkiye'de siyasi partilerin, insan hakları savunucularının ve medyanın hedef alınmasının insan hakları için büyük bir geri adım olduğunu ve Türkiye'nin yükümlülüklerine ters düştüğünü kaydetmekle yetindi.

Doğu Akdeniz için de aferin

Doğu Akdeniz'de güvenli ve istikrarlı bir çevrenin ve Türkiye ile iş birliği içinde ve karşılıklı fayda sunan ilişkiler geliştirilmesinin AB'nin stratejik çıkarına olduğu belirtildi. Doğu Akdeniz'de gerginliğin azaltılmasının olumlu karşılandığı ve bunun sürdürülmesi gerektiği belirtildi.

Türk Dışişleri beğenmedi!

Türk Dışişleri Bakanlığı ise 3.5 milyar euro kapmasına ve geçen sene gündemde olan yaptırımlardan küçük sitemlere geçiş yapılmasına rağmen sonuç bildirgesini beğenmiyormuş gibi yaptı ve Türkiye başlığı altında kabul edilen kararların beklenilen ve gereken adımları içermekten uzak olduğunu ileri sürdü.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.