Din alimleri 5 gündür gözaltında

6 Temmuz 2021 Salı - 18:55

  • HDP binasını basarak Deniz Poyraz’ı katleden tetikçinin gözaltı ve adliye işlemlerini 24 saatte bitirip cezaevinde korumaya alan Türk iktidarı, tamamı 70 yaşın üstünde ve hastalıkları olan 25 Kürt din alimini 5 gündür gözaltında tutuyor.

Yaşadıkları sağlık sorunlarına rağmen dün gün gözaltında tutulan DİK ve DİAY-DER üyelerinin gözaltı süreleri, dört gün daha uzatıldı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 3 Temmuz’da Demokratik İslam Kongresi (DİK) ve Din Alimleri Derneği (DİAY-DER) üyelerinin evlerine ve derneklerine yapılan polis baskınında DİAY-DER Başkanı Ekrem Baran’ın da aralarında bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. Gözaltında bulunan 23 kişi Maslak Jandarma Karakolu’nda, 2 kişi de Eyüp Jandarma Karakolu’nda tutuluyor.

Gizlilik kararı konulan dosyada 28 kişi hakkında soruşturma yürütüldüğü öğrenilirken, gözaltına alınmayan 3 kişi hakkında yakalama kararı bulunuyor. 

DİAY-DER yöneticisi Mele Ali Fuat Hatipoğlu’nun 4 Temmuz’da kalp krizi geçirdiği şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı; 82 yaşındaki Mele Halil Bulut’un da nezarette sağlık sorunları yaşadığı öğrenildi.

Hepsi 70 yaşın üstünde

Edinilen bilgilere göre; gözaltına bulunanların hepsi 70 yaş üstü, birçoğunun kalp, şeker, tansiyon ve göz hastalıkları var. Her gün ambulansların karakolun önüne gelip gidiyor.

Dört günlük gözaltı yetmedi!

Dört gündür gözaltında bulunan 25 kişi, dün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirilerek, gözaltı süreleri dört gün daha uzatıldı.  İSTANBUL

 

Barış Anneleri’nin evleri basıldı

Nusaybin’de dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında aralarında Barış Anneleri’nin de olduğu 11 kişi gözaltına alındı. 

Mardin’in Nusaybin ilçesinde dün sabah saatlerinde bir çok eve baskın yapıldı. İlçede 2015-2016 yıllarında uygulanan sokağa çıkma yasakları dönemine ilişkin başlatılan bir soruşturma kapsamında yapılan ev baskınlarında aralarında Barış Anneleri’nin de olduğu 7’si kadın 11 kişi gözaltına alındı.  

Gözaltına alınanlar arasında Barış Anneleri Hayat Akdaş, Bilmez Arı, Seyran Önüşdü  ile Şehriban Demir ve Sedika İlhan da var.

Gözaltına alınan isimlerden Şehriban Demir’in yeni doğum yaptığı, Barış Annesi Hayat Akdaş’ın ise ikametinin kayıtlı olduğu eski adresine giden polislerin kapı ve pencereleri kırarak içeri girdiği öğrenildi. Boş evde kimseyi bulamayan polisler, Akbaş’ı tespit ettikleri yeni adresine giderek gözaltına aldı. 

Gözaltına alınanlar Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye götürüldü. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.