Dinciler ve ırkçıların "savaş kabinesi"

Dünya Haberleri —

İsrail'de savaş kabinesi

İsrail'de savaş kabinesi

  • İsrail tarihinin en ırkçı hükümeti kabul edilen dinci sağcı hükümet “savaş kabinesi” kurma kararı aldı.  İsrail Başbakan Benyamin Netanyahu ile muhalefetteki Benny Ganz'ın, acil durum hükümeti ve savaş kabinesi kurulmasında anlaştıkları açıklandı. 

Ana muhalefet lideri Lapid ise hükümete katılmadı. Gazze'ye yönelik bombardıman devam ederken savaş boyunca görevde kalacak bir "acil durum hükümeti" ve "savaş kabinesi" oluşturulmasında anlaşmaya varıldı. Netanyahu ile muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz arasında bugün gerçekleşen görüşme sonrasında yapılan ortak açıklamada, "İki liderin bir acil durum hükümeti ve savaş kabinesi oluşturma konusunda anlaştığı" bildirildi.
Açıklamaya göre üç kişilik "savaş kabinesi"nde Netanyahu ve Gantz dışında, Savunma Bakanı Yoav Gallant da yer alacak. Gallant, Gazze'nin topyekûn abluka altına alınacağı açıklaması ve ardından Gazze Şeridi'ne saldırılar konusunda, "Tüm kısıtlamaları kaldırdım" ifadesiyle sivillere saldırıların da önünü açmıştı. Gantz'ın partisinden eskiden genelkurmay başkanlığı görevinde bulunmuş olan Gadi Eisenkot ile Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer'in de kabinede gözlemci olarak yer alacakları bildirildi.

Biden: “savaşın kuralları vardır”
İsrail başbakanını 40 yıldır tanıdığını söyleyen, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, İsrail'e savaş kurallarına göre hareket etmesi yönünde mesaj verdi ve "Savaşın kuralları vardır" diye hatırlattı. Biden, kaçırılan ABD vatandaşlarının güvenli şekilde ülkelerine geri getirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını da kaydetti.

Can kaybı artıyor
Hafta sonu başlayan baskın ve ardı sıra gelişen çatışmalarda can kayıpları artmaya devam ediyor. İsrail'in bombalamaya devam ettiği Gazze’de yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısının bin 200'ü geçtiği bildirildi. Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığına göre 5 bin 600 Filistinlinin de yaralandı.
İsrail tarafında ölenlerin sayısı İsrail Devlet Televizyonu KAN’a göre bin 300'ü geçti. İsrail ordusu, ölenlerden 189'unun İsrail askeri olduğunu açıkladı. Ayrıca İsrail makamları, yaklaşık 150 kişinin de Hamas tarafından kaçırıldığını kaydetti. 
Birleşmiş Milletler'den (BM) yapılan açıklamaya göre de Gazze Şeridi'ndeki yaklaşık 2 milyon 300 bin kişiden 363 bini İsrail'in hava saldırıları nedeniyle evlerini terketmek zorunda kaldı.

BM, Gazze topluca cezalandırılıyor
Birleşmiş Milletler adına bir araya gelen bağımsız raportörler, Hamas baskını sonrası Gazze’ye yönelik başlatılan harekatı “toplu cezalandırma” olarak tanımladı.
Açıklamada Gazze’deki sivil halk için, “16 yıldır yasa dışı şekilde ablukada yaşıyorlar ve bu süre içinde 5 büyük savaş yaşadılar. Bu toplu cezalandırma anlamına geliyor. Ama Hamas ama İsrail güçleri tarafından yapılsın, ayrım yapılmaksızın sivil halkın hedef alınması meşrulaştırılamaz. Bu uluslararası yasalarla yasaklanmıştır ve bunun gerçekleşmesi savaş suçu anlamına gelir” İfadeleri kullanılıyor.

İsrail bombardımanı sürüyor
İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanı devam ederken bölgedeki Filistinlilerin durumunun da giderek daha da kötüleştiğine dikkat çekiliyor. İsrail saldırılarının derhal durdurulmasını talep eden Arap Birliği'ne üye ülkeler, saldırıların insani açıdan "felakete" yol açacak sonuçları ve çatışmaların daha da artmasıyla bölgede oluşabilecek güvenlik riskleri konusunda uyarıda bulundu. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.